Şehit annesi: Komutanını bir görsem, yakasını bir tutsam

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 155 kez okundu

KAYSERİ (CİHAN)- Şehit annesi Sultan Uygun, oğlunun mezarını ziyaretinde duygulu anlar yaşadı. Komutanının

Şehit annesi: Komutanını bir görsem, yakasını bir tutsam
KAYSERİ (CİHAN)- Şehit annesi Sultan Uygun, oğlunun mezarını ziyaretinde duygulu anlar yaşadı. Komutanının oğluna kötü davrandığını öne süren anne, “Ne istedi oğlumdan? Seccadesini dışarı attı, ceza verdi. 12 saat nöbet tutturdu. Şehit oldu oğlum. Bunlar artık ortaya çıkıyor. Komutanını bir görsem, yakasını bir tutsam.” dedi.

        18 Mart Şehitler Günü sebebiyle Kayseri’deki Kartal Şehitliği'nde tören düzenlendi. Törene Kayseri Vali Yardımcısı Davut Haner, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Aslantuğ, daire müdürleri ve şehit yakınları katıldı. Anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Saygı atışı yapıldı. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ali Yavuz konuşma yaptı. Şiirler okundu. Daha sonra şehitlerin kabirleri ziyaret edildi. Vali Yardımcısı Haner, şehit aileleri ile tek tek sohbet ederek, şehitlerin mezarlarına karanfiller bıraktı. Bazı şehit aileleri ise Kur’an-ı Kerim okudu.

        2008 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık karakolundaki çatışmada şehit olan Jandarma Çavuş İsmail Uygun'un annesi Sultan Uygun, şehitlik ziyaretinde gazetecilere içini döktü. Oğluna komutanı tarafından eziyet edildiğini ifade eden anne Sultan Uygun, “Torunum Beyza bana babasının nasıl şehit olduğunu soruyor. Anlatmamı istiyor. Anlatamıyorum. Komutanı oğlumun seccadesini dışarı attı. Ceza verdi. 12 saat nöbet tutturdu. O zaman bana yalan olduğunu söylediler. Şimdi her şey ortaya çıktı. Komutanlar yakalandı ve her şey ortaya çıktı. Allah’ım, kurban olduğum Allah’ım, komutanın yakasını ömür dünyada tutsun. Beyza şimdi babasız büyüyor.” dedi.

        Yol yordam bilmediğini, nereye gideceğini bilmediğini dile getiren acılı anne, şöyle devam etti: “Komutanını bir görsem, yakasını bir tutsam. Ama yol bilmiyorum. Nerede ise gidip bulup 'ne yaptın oğluma' diyeceğim. Bir gün öncesinden herkes karakoldan gidiyor ve sonra karakol basılıyor. İçeriden bir şey vardı da buraya gelip bastılar. 'Basın' diye içeriden cevap veren oldu. Her şey bugün ortaya çıkıyor. Kimse inkar etmesin. Hata ve çürük varsa beni evlatsız bıraktı. Oğlumun eşi evlendi. Torunum ile konuşamıyorum. Biz bunu hak ediyor muyduk. Beyza’yı göstermiyorlar.”

        Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral, acılı annenin yanına geldi. Demiral, daha önce görüştüklerini ve sorunun çözdüğünü hatırlatarak, “Beyza’yı yine mi göstermiyorlar? O zaman tekrar görüşelim ve bu sorunu çözelim. Ben yardımcı olacağım size.” dedi. Komutana sarılan anne sakinleştikten sonra yakınları tarafından götürüldü.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x