Adanın eşsiz koleksiyonuna rağbet yok (Özel)

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 97 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- Dört mevsimin yaşandığı Türkiye, aynı zamanda bitki çeşitliliği açısından da açık

Adanın eşsiz koleksiyonuna rağbet yok (Özel)
İSTANBUL (CİHAN)- Dört mevsimin yaşandığı Türkiye, aynı zamanda bitki çeşitliliği açısından da açık hava müzesini andırıyor. Özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken bu zenginlik, özellikleri itibariyle dünyada bir eşi daha olmayan Herbarium'a da (kurutulmuş bitki örnekleri koleksiyonu) dönüştü ancak işin meraklısı oldukça az.

İstanbul'da Adalar Orman İşletme Şefi olarak bölgeye atanan Mühendis Yüksel Özcan'ın çok farklı bir zevki vardı. Kişisel merakını gittiği yere de götüren Özcan, yangın, ağaçlandırma gibi işler için çıktığı sahada bitki örnekleri toplamayı seviyordu. Bu merakı İstanbul'da bulunduğu sırada o kadar ileri gitti ki birlikte çalıştığı işçileri ve memurlarını da işin içine katarak her ağaçtan, bitkiden birer yaprak toplamaya başladı. Gün geldi, toplanan örnekler çekmecelere, gazete kâğıtları arasına sığmaz oldu. İşte Türkiye'nin ziyarete açık ve teşhir ürünlerinin yer aldığı ilk Herbarium'u böyle kuruldu. Adaya özgü olanlardan olmayanlara kadar tam 450 çeşit bitki, meyve ve kozalak türü müzeye girdi.

2006 yılından itibaren başlayan bu toplama işlemi, Özcan'dan sonra göreve gelen Adalar Orman İşletme Şefi Seval Aktaş döneminde de devam etti. Gözü gibi baktıkları örnekleri, bilimsel açıklamalarını da ekleyerek cam bölmelerde korudular. Kimi zaman sokaktan geçenlerin
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x