Beyaz Sayfa operasyonunda 9 kişi adliyeye sevk edildi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 117 kez okundu

BALIKESİR (CİHAN)- Balıkesir'in Edremit ilçesinde düzenlenen 'İmar Operasyonu'nda Başkan Vekili Fatih Çağlar’ın da

Beyaz Sayfa operasyonunda 9 kişi adliyeye sevk edildi
BALIKESİR (CİHAN)- Balıkesir'in Edremit ilçesinde düzenlenen 'İmar Operasyonu'nda Başkan Vekili Fatih Çağlar’ın da aralarında bulunduğu 9 kişi adliyeye sevk edildi.

Edremit İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekiplerinin, geçen hafta Edremit Belediyesi'ne yönelik, imar ve örtülü ödenek dosyalarıyla ilgili operasyonda; imar servisinde görevli jeoloji mühendisi İlkay C., tekniker Gökhan Ö. ve eski imar müdürü Hakan Ç.'i, Belediye İmar Komisyonu'nda görevli Belediye Başkan Vekili Fatih Ç. ile üyeler MHP'li Paşa Ş., CHP'li Şakir U., AK Partili Ümit H.Ş. ve Ahmet K., Belediye Yazıışleri Müdürü Figen K. ve MHP’li belediye meclisi üyesi MHP'li Cenk U., polis tarafından gözaltına alındı. İki gün süren sorgulamada polis, belediyeden 50'ye yakın çalışanın ifadesini aldı, 40 iş adamının da bilgisine başvurdu.

İmar Müdürlüğü'nde çalışan mühendis İlkay C., Tekniker Gökhan Ö., sorguları ardından serbest bırakıldı. 9 kişi, işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan şüphelilere, imar planında yapılan revizyonlarla, kaçak katların ruhsatlandırılması ve iş yeri açma ruhsatları karşılığında müteahhitler ve inşaat sahiplerinden 'havuza katkı' adı altında makbuzsuz olarak paraların nerelerde kullanıldığının sorulduğu belirtildi.

Adliye önünde bekleyen yakınları ve arkadaşları ile Akçay, Zeytinli ve Güre belediye başkanları da operasyonlar hakkında görüşlerini bildirdi. Zeytinli Belediye Başkanı Hasan Arslan, ”Arkadaşlarımızın savcılıkta ifadeleri sürüyor. Gergin bekleyiş içinde bekliyoruz. İnşallah adalet yerini bulur.” dedi. Akçay Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu da “Operasyonlar konusunda henüz tam anlamıyla bir bilgi sahibi değiliz. Arkadaşlarımızın gözaltına alındığına dair bir bilgi aldık. Ayrıca, Edremit meclis üyeleri ve imarda görev yapan arkadaşlar da gözaltına alınmış. Şu anda ifade veriyorlar. İnşallah sorun çıkmadan ifadeleri alındıktan sonra serbest kalırlar. Meslektaşımız sayılırlar, o nedenle buradayız. Serbest bırakılması temennimizdir. Gelişmeleri takip ediyoruz.“ dedi.

Güre Belediye Başkanı Kamil Saka da şunları söyledi: “Konunun ne olduğunu anlamak için buradayız. Edremit Belediyesi'ndeki meclis üyesi arkadaşımız Şakir’in durumunu öğrenmek için geldik. Bu tip operasyonlar hiç istenmeyen olaylardır. Bu tip operasyonlar olduğu müddetçe ve önümüzdeki süreçlerde insanların belediye başkanı veya meclis üyesi gibi olma halleri ortadan kalkacaktır. Ama burada bir suç varsa da mutlaka suçlular cezasını çekmeli ki suçsuz olan insanların da yasaya karşı saygılı olan insanların da hakları koruna bilmiş olsun.“ diye konuştu.CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x