Marmaris’te arıcılara gece eğitimi veriliyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 101 kez okundu

MUĞLA (CİHAN)- Muğla’nın Marmaris ilçesinde, arıcılara gece eğitimi veriliyor. Tarım Gıda ve Hayvancılık

Marmaris'te arıcılara gece eğitimi veriliyor
MUĞLA (CİHAN)- Muğla’nın Marmaris ilçesinde, arıcılara gece eğitimi veriliyor. Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Turgut köyünde başlanan eğitimler, geçimini arıcılıkla sağlayan diğer köylerde de sürecek. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Arıcılık Meslek Yüksekokulu öğretim görevlileri Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan Öztürk ve Yrd. Doç Veli Türkmen’in sinevizyon ve uygulamalarla zenginleştirdiği eğitim, il müdürlüğü bünyesinde saat 19.00'da sonra başlıyor.

Türkiye’de çam balının yüzde 80’i Muğla’da, onun büyük kısmı da Marmaris’te üretiliyor. Uygulamalı eğitimde amaç, öncelikle bal verimini arttırmak, arısütü, polen, propolis gibi yan ürünlerin elde edilmesini öğretmek, böylelikle arıcıların gelirlerini arttırmak. Bölgede 125 bin kovan bulunuyor. Hedef, kovan başına 17 kg. bal verimini 22-25 kg. seviyesine çıkarmak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, yaptığı açıklamada, “Kovan başı üretim, standartların çok altında. Ayrıca arıcılık yan ürünlerinden neredeyse hiç isifade edemediklerini belirledik. Bundan dolayı ilçemizdeki yaklaşık 130 tane arıcımızı eğitiyoruz. Turgut köyündeki gece eğitimlerini, üniversite hocaları, Halk Eğitim ve Tarım İlçe Müdürlüğü ile düzenliyoruz. Yaklaşık dört köyümüzde eğitimlerimiz devam edecek. Bundan sonra da arıcılarımızın talebi olduğunda ek kurslar düzenleyeceğiz.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Öztürk ise arıcıların en büyük geçim kaynağının bal olduğunu, yurtdışında ise arısütü, polen ve propolisten, hattâ arıları kiraya vererek de gelir elde ettiklerini aktardı. Arı hastalıklarının da büyük bir problem olduğunu vurgulayan Öztürk, bunlarla mücadele konusunda da bilgiler verdiklerini söyledi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x