Rekabet Kurulu: Bankalar rekabeti ihlal ederse tekrar soruşturma açarız

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 143 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, bazı bankaların, “Ceza yememiz halinde maliyetlerimiz

Rekabet Kurulu: Bankalar rekabeti ihlal ederse tekrar soruşturma açarız
ANKARA (CİHAN)- Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, bazı bankaların, “Ceza yememiz halinde maliyetlerimiz artar ve bu da vatandaşa yansır.” değerlendirmesini ele alarak, istenmeyen durumların tespiti halinde tekrar soruşturma açabileceklerini söyledi.

Rekabet Kurumu’nun 16. yıldönümü dolayısıyla JW. Marriott Otel’de düzenlediği programda gündeme ilişkin soruları cevaplayan Nurettin Kaldırımcı, bankaların ceza maliyetlerini vatandaşa yansıtması halinde, gözle görülür bir ihlal yapıldığı tespit edilir edilmez tekrar bir soruşturma daha açılabileceğini vurguladı. Başkan Kaldırımcı, “Yanlış açıklamalar yapılıyor. Bu tabi açıklamayı yapana ait. Kanun çerçevesinde tüketici hakları için de bir soruşturma açma hakkına sahibiz. Tabi bu maliyetlerin vatandaşlara yansıtılması yanlış. İstenmedik davranışlar tespit edilirse yine soruşturma açarız. Tüketici haklarının takibi konusunda yine yetkimiz var.” dedi.

Cezaların çok büyük olmadığını belirten Rekabet Kurulu Başkanı Kaldırımcı, “Aslında cezalar çok fazla değil. Bankaların ciroları çok fazla olduğu için cezalarında çok fazla gibi oldu. Binde 3 ile yüzde 1,5 arasında bir ceza uyguladık. Normalde cezalar yüzde 10’a kadar çıkabiliyor kanunda.” diyerek cezaları makul seviyede tuttuklarını söyledi. Kaldırımcı, Rekabet Kurulu’nun neden böyle bir ceza uyguladığıyla ilgili gerekçeli kararın yaklaşık 2-3 ay içinde açıklanacağını belirterek, bu tür cezaların rekabeti korumak adına yapıldığını aktardı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x