Azerbaycan'da Türkçe olimpiyatları coşkusu

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 137 kez okundu

BAKÜ (CİHAN)- Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de düzenlenen 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları ülke finali, renkli

Azerbaycan'da Türkçe olimpiyatları coşkusu
BAKÜ (CİHAN)- Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de düzenlenen 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları ülke finali, renkli görüntülere sahne oldu. Ülke elemelerinde finale çıkmaya hak kazanan öğrenciler; dilbilgisi, yazma, konuşma, ana dilde şiir, ana dilde yazı, şiir okuma ve şarkı söyleme kategorilerinde birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Yöresel kıyafetlerle seyircilerin önüne çıkan öğrenciler, sergiledikleri sahne performansları ile salonu adeta coşturdu.
Programa Türkiye’den; aralarında şarkıcısı Burak Kut, Kral FM 'in ünlü sunucularından Mehmet Akbay(Gezegen Mehmet) gibi tanınmış simaların da bulunduğu eğitim, siyaset, sanat ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı.
Yarışmanın sonunda finale kalan öğrenciler büyük mutluluk yaşadı. Bütün kategorilerde dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler ve madalyalar verildi.
Azerbaycan Türk Okulları Genel Müdürü Mesut Kurnaz 'evrensel barışa doğru' sloganıyla gerçekleştirilen 11. Uluslar arası Dil ve Kültür Şöleni’nin farklı kültürlerdeki gençlerin bir araya geldiği sevgi dili Türkçede buluştuğunu vurguladı.
Sanatçı Burak Kut ise Türkçenin diğer dillerden daha avantajlı olduğunu söyledi. Kut konuşmasından sonra Azerbaycanlı hayranları için albümünde hit şarkılardan birini seslendirdi.
Öğrencilerin folklor grupları ile renklendirdikleri finalde konuşan Mehmet Akbay, olimpiyatların bir hayal ile başladığını ve 11 yıl sonra ise dev bir organizasyona dönüştüğünü ifade etti. Mehmet Akbay sözlerini '' Hayaliniz aynı dili konuşmak olsun, hayalimiz bir gün bütün dünya Türkçe konuşsun olsun'' temennisiyle bitirdi.
Çağ Öğretim İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Enver Özeren de dilin bir kültür taşıyıcısı olduğunu söyledi. Özeren '' Siz, dilinizle birlikte milletlerin içerisinde kültür varlığınızı sürdürür, o kültür zenginliğinden istifade edersiniz. Kendi kültürünüzü dilinizle canlı tutarsınız. Çünkü kültürünüzün varlığı, dilinizin varlığına bağlıdır ''dedi.
Kürsüye gelen Azerbaycalı milletvekili Ganire Paşayeva ise ülkesindeki eğitim faaliyetlerinin önemini vurguladı. Paşayeva ''Ben bütün bu yapılan katkılar için emeği geçen her kese sadece bir şey söylemek istiyorum o da Allah sizden razı olsun dur'' dedi. Söz konusu olimpiyatlara defalarca katıldığını ifade eden Paşayeva, gerek Türkiye finalleri gerekse de Azerbaycan finallerinde büyük bir heyecan yaşadığının altını çizdi.
Renkli gece bütün finalistlerin sahnede Türkçe olimpiyatları şarkısını seslendirmesiyle son buldu.

CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x