İZSU Büyük Kanal’ın tıkanan yerlerini açmak için üç vardiya çalışacak

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 81 kez okundu

İZMİR (CİHAN)- İzmir'deki Büyük Kanal tesisinin Gümrük ile Bayraklı pompa istasyonları arasında evsel

İZSU Büyük Kanal'ın tıkanan yerlerini açmak için üç vardiya çalışacak
İZMİR (CİHAN)- İzmir'deki Büyük Kanal tesisinin Gümrük ile Bayraklı pompa istasyonları arasında evsel atık su taşıyan kolektörlerdeki tıkanıklığı gidermek için acil bakım temizlik hizmeti ihalesine çıkan İZSU Genel Müdürlüğü, süreci tamamlayarak çalışmalara başladı. Mürselpaşa Bulvarı üzerindeki çalışmaların üç vardiya halinde ve 24 saat aralıksız devam edeceğini bildirilen ekipler, hattın Dokuz Eylül Meydanı ile inşa halindeki Hilâl Aktarma İstasyonu arasında kalan bin 200 metrelik bölümünde tespit edilen tıkanıklığı gidermek için iki adet 2,20 metre çapındaki kolektör hattında kapsamlı bakım ve temizlik yapacak. Bu kapsamda öncelikle hattın içine girebilmek için bıçaklı vanalarla (giyotin) önü kesilerek, aynı hattan çekilen sular açılan özel bir havuz aracılığıyla diğer kolektör hattına aktarılacak. Hat boyunca altı tane havuz açılması hedefleniyor. Belirli aralıklarla 2 bin 400 metre uzunluğundaki kolektör hattının üzeri de açılarak temizlik yapılacak. Temizlik çalışmalarının üç ayda tamamlanacağını belirten İZSU yetkilileri, bu bölümün temizlenmeye başlanmasıyla kısa sürede akışta rahatlama olacağını, Vasıf Çınar Bulvarı'ndaki yağmur suyu hattında zaman zaman görülen denize deşarjın da kesileceğini ifade etti.

Büyük Kanal'ın İzmir Körfezi’ni kuşaklayan 65 kilometre uzunluğunda ana kanal, ona bağlanan 95 kilometrelik tâli kolektör, 4 bin 150 kilometre uzunluğunda mevcut pis su şebekesi, dört pompa istasyonuyla Çiğli ve Güneybatı atık su arıtma tesislerinden oluştuğunu belirten yetkililer, “Artan nüfusla birlikte belli ölçülerde zaman zaman revizeye ihtiyaç duyan Büyük Kanal için gerekli çalışmalar yapılmış ve yapılmaya da devam edecektir. Bu tür projeler, kentle birlikte yaşayan organizmalardır. Zaman zaman revize edilmeleri de çok doğaldır. Şu an kolektör hattında yaşanan tıkanıklık geçicidir ve ekiplerimiz, gece gündüz çalışarak bu hattı temizleyip sorunu çözecektir.” dedi.

İZSU yetkilileri, 2010 ve 2011 yıllarında 4,6 milyon lira harcamayla Büyük Kanal'ın revizyonu için yapılan çalışmaları da şöyle özetledi:
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x