Kamu kurumları, engelliler için ulaşabilir olacak

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 206 kez okundu

MALATYA (CİHAN)- Malatya Valisi Vasip Şahin, engelliler için kamuya açık kurumların ulaşabilirlik standartlarına

Kamu kurumları, engelliler için ulaşabilir olacak
MALATYA (CİHAN)- Malatya Valisi Vasip Şahin, engelliler için kamuya açık kurumların ulaşabilirlik standartlarına ulaşması gerektiğini söyledi. Malatya'da ulaşılabilirlik tespiti yapmış bina sayısının 567 olduğunu, bunların 166'sının düzenleme ihalesinin yapıldığını dile getirdi.

Malatya Valiliği'nin koordinasyonunda Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Engelliler Konseyi tarafın ‘engelliler için ulaşılabilirlik’ konulu değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Malatya Valisi Vasip Şahin, Sevgi Erkek Yetiştirme Yurdu'nda düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, belirli bir süre içinde tüm kamuya açık kurumların ulaşabilirlik standartlarına ulaşması gerektiğini belirtti. Şahin, 2005 yılında çıkan Özürlüler Kanunu ile yerel yönetimlere ve bütün kamu kurumlarına çok ciddi sorumluluk getirildiğini, umuma açık hizmet veren her türlü yapıların yanı sıra açık alanlar, binalar ve toplu ulaşım araçlarının sekiz yıl içinde özürlülerin ulaşabilirliğine uygun duruma getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yasal sürenin Temmuz ayında dolacağını ifade eden Şahin, ulaşılabilirlikte gerekli çalışmaları yapmayan yerel yönetimlerin, Temmuz ayından sonra engellilerle yasal olarak karşı karşıya gelebileceklerine dikkati çekti.

Malatya'da engellilerin erişimini sağlamak için proje yapmamış kurum olmadığını söyleyen Şahin, ulaşılabilirlik tespiti yapmış bina sayısının 567 olduğunu, bunların 166'sının ihalesinin yapıldığını dile getirdi. Şahin, şunları söyledi:
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x