Menderes Nehri'nin kirliliği tarımı tehdit ediyor

08 Temmuz 2013 Pazartesi 16:35
Bu haber 128 kez okundu

Bir zamanlar suyu içilebilen, şimdi ise kirliliği sebebiyle sulama yaparken çiftçilerin ayaklarını değdirmeye korktuğu Menderes Nehri, tarım arazilerini tehdit ediyor. Şehirlerin ve sanayi tesislerinin atıklarıyla kirletilen nehrin temizlenmesi...

Menderes Nehri'nin kirliliği tarımı tehdit ediyor
Bir zamanlar suyu içilebilen, şimdi ise kirliliği sebebiyle sulama yaparken çiftçilerin ayaklarını değdirmeye korktuğu Menderes Nehri, tarım arazilerini tehdit ediyor. Şehirlerin ve sanayi tesislerinin atıklarıyla kirletilen nehrin temizlenmesi için ciddi bir çalışma yapılmasını isteyen Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, Söke Ovası'nda böyle giderse gelecek nesillerin tarım yapamaz hale geleceğini söyledi.

Ovadaki tarım arazilerinin Menderes Nehri’nden iki kanalla sulandığını belirten Kocabaş, sulama için pek elverişli olmadığını söyledi. Sanayi atıklarının nehrin sularını önemli ölçüde kirlettiğine dikkat çekerek, “Arıtma sistemi olmayan belediyeler ve sanayi kuruluşları, atıklarını doğrudan Mendres’e salıyor. Tarlalarımızda sulama yaparken suya değen ayaklarımızda yaralar oluşuyor. Bunun bir an önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından önlem alınması gerekiyor. Bu topraklar sadece bize ait değil, evlatlarımıza kalacak. Bizden sonrakilerin de sağlıklı tarım yapabilmesi için şimdiden korunması lazım. Nehrimizi temiz tutamaz, topraklarımızı da kirletirsek çocuklarımız tarım yapamayacak hale gelir.” dedi.

Söke Ovası olarak sulamada kirlilik dışında ciddi bir sıkıntıları bulunmadığını belirten Oda Başkanı Kocabaş, “Ovada 360 bin dekar pamuk ekili. Sulamayla ilgili çok sıkıntımız olmamakla birlikte sulama kanalları, yüzde 60 sulanabilir konuma göre planlanmış. Bundan dolayı zaman zaman sıkıntımız oluyor. Pamuğun sulanması, her zaman aynı döneme denk gelmiyor.Geçen yıllarda 5 Temmuz'da sularken bu yıl 25 Haziran'da başladık. Şu anda sulamayla ilgili tek sıkıntımız kirlilik.” açıklamasını yaptı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x