CHP'li Ören: Çözüm süreci için Meclis tatile girmemeli

08 Temmuz 2013 Pazartesi 15:34
Bu haber 131 kez okundu

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, barış sürecinin kalıcı hale gelmesi için buna Parlamento'nun katkı koyması gerektiğini belirtti. Ören, "Parlamento, bu yaz döneminde tatile girmemelidir." dedi. CHP'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da sivil...

CHP'li Ören: Çözüm süreci için Meclis tatile girmemeli
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, barış sürecinin kalıcı hale gelmesi için buna Parlamento'nun katkı koyması gerektiğini belirtti. Ören, "Parlamento, bu yaz döneminde tatile girmemelidir." dedi.

CHP'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da sivil toplum kuruluşları ve bölge halkının sorunlarını dinlemek ve parti çalışmalarını halka aktarmak üzere oluşturduğu milletvekili heyeti, Malatya Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin ile Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimler Derneği Malatya Şube Başkanı Duran Şahin’i ziyaret etti.

Heyet başkanı ve Manisa Milletvekili Hasan Ören, ziyaretlerde yaptığı konuşmada, siyasi partilerin köşeli, ucu açık konuşmalardan kaçınarak, doğru tespitler yapıp, barış sürecine katkı koymasının gerektiğini söyledi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bunun için partilerinden 8'er kişilik iki grup oluşturduğunu kaydeden Ören, bu grupların Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 25 ili gezeceğini, bütün yazı buralarda geçireceğini aktardı.

Sürecin can suyuna ihtiyacı olduğunu ifade eden Ören, şöyle devam etti: "Meclis tatile girmeden çıkaracağı yasalarla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki insanların yüreğinde yeşeren o barış sevgisini kuvvetlendirecektir. Bu ülkenin topraklarında yaşayan hangi siyasi parti veya hangi yurttaşımız olursa olsun, istisnaların dışında barışı istemeyen insan olmaz. Ne olursa olsun bütün siyasi partileri bu barış sürecinin içine koymak lazım. Falanca parti barışı istemiyor. Filanca parti barıştan değil de terörden besleniyor gibi algı yerleştirmek Türkiye'ye yapılacak en büyük kötülüktür. Türkiye'nin şu an birbiriyle konuşmaya, empati yapmaya ihtiyacı vardır. Eğer gerçekten samimiysek, gerçekten bu sürecin başarılı olması ve sonsuza dek kalıcı hale gelmesini istiyorsak, falanca partiyi eleştir, filanca görüşü eleştirle mesafe alınacağına inanmıyoruz."

CHP'yi sürecin dışında bırakmanın, sürece katkı koymadığını söylemenin Türkiye'ye yapılacak en büyük kötülük olduğunu savunan Ören, çözüm sürecinin devam etmesini ve başarıya ulaşmasını istediklerini kaydetti.

"ÇÖZÜM SÜRECİNE İLİŞKİN 17 MADDELİK TEKLİF HAZIRLADIK"

Çözüm süreci için 17 maddelik öneri metni hazırladıklarını anlatan Ören, bu maddelerin en az 7-8'inde Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin mutabık olduğunu, bu maddelerle ilgili yasal düzenlemelerin hemen yapılabileceğini dile getirdi. Bu maddeleri AK Parti veya başka bir partinin getirmesi halinde de altına imzalarını koyacaklarını vurgulayan Ören, 17 maddeyi şöyle sıraladı: "Yüzde 10 seçim barajı kaldırılsın. Uzun tutukluluk süreleri kaldırılsın, evrensel demokrasi ve insan hakları uygulansın. Milletin vekillerini, millet seçsin. Düşünce ve ifade özgürlüğü güvence altına alınsın. Toplantı, gösteri ve örgütlenme özgürlüğü sağlansın. Din ve vicdan özgürlüğü korunsun. Her inanca eşit olanak tanınsın. Basın özgürlüğü sağlansın. Tutuklu öğrenci ayıbına son verilsin. Özel yetkili mahkemeler kaldırılsın. 1 Haziran 2005 tarihinden bu yana, bu mahkemelerde verilen kararlarla ilgili olarak yeniden yargılama yolu açılsın. Tutuklu vekil ayıbına son verilsin. Gizli tanık ve yasa dışı dinlemelere son verilsin. Faili meçhul cinayetler çözülsün. Nevruz resmi bayram olsun. Uludere katliamı aydınlatılsın. Diyarbakır’a cezaevi değil müze yapılsın. Mayınlı araziler temizlenip topraksız köylülere verilsin."

Ören, süreçle ilgili bir kişinin kendisine verilen bol düğümlü bir ipi göstererek "Barış sürecinin kalıcı olması için ipin düğümlerini çözmeye başlamak lazım. En azından barış umudu içinde olan yurttaşlarımızın gönlünde barış fidanlarının yeşermesini sağlamak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Malatya ESOB Başkanı Şevket Keskin de 17 maddelik çözüm süreci önerilerini desteklediklerini kaydetti.
Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimler Derneği Malatya Şube Başkanı Duran Şahin ise Türkiye için en değerli varlıkları olan evlatlarını kaybeden şehit ailelerinin kırmızı çizgileri bulunduğunu, bunlara dikkat edilmesi sonucu süreci destekledikleri ifade etti. Çözüm sürecinde terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile görüşülmesini doğru bulmadıklarını işaret eden Şahin, ülkede kanın durmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Ziyaretlere Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, CHP Parti Meclisi üyeleri İbrahim Yener, Çetin Soysal ve Hüseyin Saygılı ile Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Umut Beşpınar da katıldı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x