'Hediye kazandınız' diyerek dolandırıyorlar

08 Temmuz 2013 Pazartesi 15:06
Bu haber 162 kez okundu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, kimliği belirsiz bazı kişi ya da kişilerin evlere giderek, 'hediye kazandınız' diye vatandaşa yazılı evrak imzalattığı iddia edildi.İlçeye bağlı Ormanlı beldesinde ikamet eden gurbetçi Şerafettin Uludağ...

'Hediye kazandınız' diyerek dolandırıyorlar
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, kimliği belirsiz bazı kişi ya da kişilerin evlere giderek, 'hediye kazandınız' diye vatandaşa yazılı evrak imzalattığı iddia edildi.

İlçeye bağlı Ormanlı beldesinde ikamet eden gurbetçi Şerafettin Uludağ (68), geçtiğimiz gün sabah saatlerinde kapılarının çaldığını ve ismini bilmedikleri bir kişinin, “Ereğli’de yeni iş yeri açıyoruz. Mevlidimize davetlisiniz. Hediye kazandınız” diyerek kendisine bir paket uzattığını anlattı. Türk insanının misafirperver olması vesilesiyle gelen kişiyi kabul ettiklerini ifade eden Uludağ, paketi henüz açmaya başladığında ise meçhul kişinin bir kağıt uzatarak, “Teslim ettiğimize dair imzalar mısınız” demesi üzerine kağıdı imzaladığını belirtti.

Uludağ, bundan sonra yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bu sırada bir başka kişi de elinde paketlerle evimizin kapısına geldi. Üzerlerinde elektrikli süpürge ile mutfak robotu resmi bulunan paketleri bıraktıktan sonra, bunların bedelinin bin 200 lira olduğunu, bir miktar peşin verip, veremeyeceğimizi sordular. Önce vermek istemediysem de tehditvari ısrarları üzerine 200 lira verdim. Ardından da çekip gittiler. Kim olduklarını tanımadığım kişiler, daha sonra 0(5..) 458 90 48 nolu telefonla, Almanya’daki operatörlerde geçerli telefonumu arayarak, sözde kalan 1000 liralık ödemeyi peşin ödemem halinde 900 lira olarak tahsil edebileceklerini bildirip telefonu kapattılar. Yaşadığım şaşkınlıkla hemen aradıkları numaraya, 'böyle bir talebim olmadığını, ödeme yapmayacağımı, 7 gün içinde bırakılan malların teslim hakkım olduğundan alınmasını' içeren kısa mesaj gönderdim. Ancak bir cevap alamadım. Ben 68 yaşındayım. 2010’da uzun yıllar çalıştığım ve emekli olduğum Almanya’da beyin travması geçirmem sonrası tedavi gördüm. Halen şeker ve tansiyon hastasıyım. Yaşadıklarım sırasında sağlıklı düşünemediğim için başıma bunlar geldi. Bu durum, sağlığımın yeniden bozulmasına neden olabilir. Bu konuyla ilgili gerek Karadeniz Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı’na, gerekse İlçe Tüketici hakem Heyeti Başkanlığı’na müracaatta bulundum.”

BAŞKALARI DA DOLANDIRILMIŞ

Diğer yandan, İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı yetkilileri, aynı konumda iki vatandaştan daha şikayet aldıklarını, vatandaşların ellerinde 'G… Ticaret' adına yazılı kartvizit bulunduğunu, konuyu araştırdıklarını, gerekli yasal süreci de başlattıklarını ifade etti.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x