Üç bin hafız yetiştiren Hilâliye Eğitim Vakfı Külliyesi bağış bekliyor

08 Temmuz 2013 Pazartesi 14:55
Bu haber 162 kez okundu

Manisa'nın Akhisar ilçesinde, yarım asırda 3 bin hafız yetiştiren ve 10 binden fazla talebeye bir yıllık Kur'ân eğitimi veren Hilâliye Eğitim Vakfı’nın yeni külliyesi, hayırseverlerin yardımlarını bekliyor. Temeli geçen mayıs sonunda...

Üç bin hafız yetiştiren Hilâliye Eğitim Vakfı Külliyesi bağış bekliyor
Manisa'nın Akhisar ilçesinde, yarım asırda 3 bin hafız yetiştiren ve 10 binden fazla talebeye bir yıllık Kur'ân eğitimi veren Hilâliye Eğitim Vakfı’nın yeni külliyesi, hayırseverlerin yardımlarını bekliyor. Temeli geçen mayıs sonunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından atılan ve 30 milyon liralık bir proje olan külliye için cep telefonundan "bağış" yazılıp 3395’e kısa mesajla 5 lira bağışlanabiliyor.

Eğitim binaları konusunda uzman olan Zambak Mimarlık tarafından iki yıl süren çalışmanın ardından hazırlanan Hilâliye Külliyesi, Türkiye'de bir ilk olacak. Projenin maliyetinin 30 milyon lirayı bulması ve üç yılda tamamlanması planlanıyor. Külliye, İstanbul-İzmir yolu Kayalıoğlu mevkisindeki yeni çevre yolu bağlantısı yakınlarında inşa edilecek ve toplam 32 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Planı, avlulu medrese şeklinde hazırlandı. Ananevi yaklaşımdan yola çıkılarak çizilen projede ortada geniş avlu ve yeşil alan, etrafında ise bütün birimler yer alıyor. 624'ü yatılı 856 öğrenci kapasiteli külliye, ana hatlarıyla 2 bin 700 kişilik cami, hafızlık hazırlık eğitimi, hafızlık eğitimi, Kur'ân ilimleri araştırma merkezi, vakıf yönetim ofisi, öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını görebileceği spor ve çok amaçlı salonlarla sosyal mekanlardan oluşuyor. Hafızların eğitimi için oldukça ferah 12 kişilik özel derslikler planlandı. Ezber kabinleri ve küçük dinlenme odasının bulunduğu derslikler, özel çatı penceresinden ışık alacak. Ayrıca hafızlık hocalarına camekanlı bir bölüm yapılacak. Hafızlık ve hafızlık öncesi derslikleriyle yurt binaları ayrı inşa edilecek, ikisinde de mescit bulunacak. Dersliklerin arkasında her birime özel, teneffüs vakitleri için yarım basketbol sahasının yer aldığı küçük arka avlular yer alacak. Yurt odalarında ranza değil, bazalar kullanılacak ve her katta dinlenme salonuyla mescit bulunacak. Giriş katındaki yemekhane, ortadaki geniş avluya açılacak. Büyük avluda futbol sahası planlanıyor. Avlunun altında ise iki basketbol sahalı kapalı spor salonu olacak, biri konferans salonuna dönüştürülebilecek. Üç bloktaki son katlar ise toplam 52 kişilik misafirhane olarak planlandı.

Hilâliye Eğitim Vakfı Başkanı Abdullah Yılmaz, yaptığı açıklamada, "Bütün olarak düşünüldüğünde inşallah Türkiye’de bir ilki temsil ediyor. Buradaki Kur'ân kursları, imkanlar elverdiği ölçüde parça parça yapılmıştı. Şimdi ise bir bütün olarak, bir külliye bünyesinde biraraya getirildi. Geleneğe bağlı olarak ve moderniteyi de unutmayarak bir proje yapılıyor. İnşallah iki yıl içinde bitirmemiz lazım, çünkü bu sene teveccüh çok fazla, yaklaşık 250 öğrencimizi kaydedemiyoruz. Bu konuda insanımızdan, himmet sahiplerinden yardım bekliyoruz." dedi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x