Erdoğan'ın Hollanda ziyareti öncesinde koruyucu aile meselesi gündemde

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 215 kez okundu

AMSTERDAM (CİHAN)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gelecek hafta Danimarka ve Hollanda'yı ziyaret edecek.

Erdoğan'ın Hollanda ziyareti öncesinde koruyucu aile meselesi gündemde
AMSTERDAM (CİHAN)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gelecek hafta Danimarka ve Hollanda'yı ziyaret edecek. Hollanda'da ise gündemde Türk çocukların koruyucu ailelere verilmesine Türkiye'nin gösterdiği tepki var. Ülkenin önde gelen gazetelerinden De Telegraaf'ın yaptığı ankete katılanların büyük çoğunluğu Türkiye’nin bu işe karışmasını istemiyor.

Başbakan Erdoğan'ın 9 yıl aradan sonra yapacağı ziyaret Hollanda basınında geniş yer buluyor. Başbakan Erdoğan'ın Hollanda'yı ziyareti sırasında Türk kökenli çocukların eşcinsel koruyucu ailelere verilmesi konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor. TBMM'nin bu konuda Avrupa'ya bir inceleme heyeti göndereceği yönündeki haberler üzerine İslam karşıtı söylemleri ile öne çıkan Geert Wilders'in Özgürlük Partisi (PVV) parlamentoya soru önergesi verdi.

Hollanda halkı ise Türkiye'nin bu konuya müdahil olmasına sıcak bakmıyor. De Telegraaf'ın anketine katılan 37 bin kişinin yüzde 90’a yakını, Hollanda’da koruyucu ailelere verilen çocukların durumunu ülkenin iç meselesi olarak görüyor. Geri kalanlar ise Türk kökenli çocukların üzerinde Türkiye’nin de söz sahibi olması gerektiğini düşünüyor.

Hollanda'da 30 binin üzerinde çocuğun ailelerin elinden alındığını ve bu çocuklardan 5 bininin Türk kökenli Müslüman çocuklar olduğunu belirten Doç. Dr Özcan Hıdır,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x