GİAD, Makedonya ve Kosova’ya iş gezisi düzenledi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 106 kez okundu

GÜMÜŞHANE (CİHAN)- Gümüşhane İşadamları Derneği (GİAD), Makedonya ve Kosova’ya iş gezisi düzenledi. İki

GİAD, Makedonya ve Kosova'ya iş gezisi düzenledi
GÜMÜŞHANE (CİHAN)- Gümüşhane İşadamları Derneği (GİAD), Makedonya ve Kosova’ya iş gezisi düzenledi. İki ülkedeki yatırım imkanları hakkında bilgi alan heyet, tarihi mekanları da gezme fırsatı buldu,

Geziye, Kelkit Belediye Başkan Yardımcısı Erol Nas, Gümüşhane Valiliği Basın ve Hakla İlişkiler Müdürü Engin Doğru, Gümüşhane Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Muhammet Köleoğlu, Gümüşhane İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Hamit Mazlum ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Heyetin, ilk ziyaret durağı Makedonya oldu. Bu ülkede başta başkent Üsküp olmak üzere Kalkandelen,Gostivar ve Ohri şehirlerinde çeşitli incelemelerde bulunan heyet, daha sonra Kosava’nın Prizen ve Priştina şehirlerini gezdi. Oradaki Türk kolejlerini de ziyaret eden Gümüşhaneli heyet, Makedonya’da faaliyet gösteren Yahya Kemal Koleji’nde Yeniyol Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize edilen geceye katıldı. Heyet, burada hem birbirinden güzel türkü ve şiirleri dinledi hem de Makedonyalı öğrencilerin hazırlamış olduğu mini Türkçe olimpiyatlarını izledi.

GİAD Başkan Yardımcısı Hamit Mazlum, gezide Makedonya ve Kosova’da iş adamlarına yönelik ne gibi ihtiyaçların ve yatırım alanlarının olduğunu yerinde araştırıp gördüklerini söyledi. Makedonya ve Kosova halkının kendilerini adeta bağırlarına bastığını dile getiren Mazlum, “Osmanlının bıraktığı eserleri yerinde görünce duygulu anlar yaşadık temaslarımızda bu illerdeki Türk okullarını da ziyaret ettik. Türk okullarına bölge halkının çok büyük bir ilgisi var. Bu tür gezilerin işadamlarımıza ufuk açıcı programlar olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Ziyarete dair görüşlerini dile getiren işadamı Erhun Araz ise gittiği her yere adalet, kardeşlik ve insanca yaşama hakkı götüren Osmanlı’nın o topraklarda 550 yıl hüküm sürdüğüne değindi. Araz, “Osmanlının torunları olan bizleri karşılarında gören yerel halk, bizlere son derece sıcak ve bir o kadar da kardeşçe davrandılar. Çok duygulandık. O insanlar bizlere susamış, bizleri çok seviyorlar. Fırsat buldukça oraları ziyaret etmekte çok büyük yarar var.” diye konuştu.

İş adamı Yakup Kurtaran ise Türk okullarının oradaki imaj ve bıraktığı izlenimin fevkalade olduğunu belirterek; “Bu okullarda hiçbir ırk, dil, din ayrımında bulunmaksızın öğretim veriliyor. Birçok milletten çocuklar orada kardeşlik duyguları içerisinde öğrenimlerini sürdürüyorlar.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, GİAD Başkan Yardımcısı Hamit Mazlum, 11-14 Nisan tarihinde Makedonya ve Kosova’ya yeni bir gezi tertipleneceğini, o geziye de tüm işadamlarının katılımını beklediklerini sözlerine ekledi.

CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x