Akdeniz Üniversitesi çevre hizmet ödülleri sahiplerini buldu

08 Nisan 2013 Pazartesi 16:06
Bu haber 223 kez okundu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile AÜ Mühendislik Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği ve bu yıl 16. kez verilecek 'Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri (ÇHÖ) - 2012' sahipleri belli oldu....

Akdeniz Üniversitesi çevre hizmet ödülleri sahiplerini buldu
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile AÜ Mühendislik Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği ve bu yıl 16. kez verilecek 'Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri (ÇHÖ) - 2012' sahipleri belli oldu.

Ödül töreni, 25 Nisan 2013 Perşembe günü saat 14.00’de, Akdeniz Üniversitesi Olbia-A Konferans Salonu’nda düzenlenecek. Programda, ödül sahiplerine mermer bir kaidenin üzerine yerleştirilmiş olan hava, su, toprak ve ateşi temsil eden dört kristal sütun üzerindeki yer küreden oluşan plaket verilecek.

Konuyla ilgili Akdeniz Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKÇAM) ile Mühendislik Fakültesi tarafından tüm çalışmaları ortaklaşa yürütülen etkinlikle çevre değerlerinin korunması ve kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlanması ve bu yönde çalışan kişi, kurum ve kuruluşların desteklenmesi amaçlanıyor. Dosyaların incelemesiyle belirlenen sonuca göre, Çevre Hizmet Ödülleri’nin 2012 Yılı Türkiye Ölçeği Ödülü, 2012 yılında CNN Türk kanalında “Yeşil Doğa” programını hazırlayıp sunan Güven İslamoğlu ile çay bitkisinin sürdürülebilirliği üzerindeki çalışmalarından ötürü Unilever firmasına verildi.

Antalya ölçeğinde, 2012 Yılı Çevre Hizmet Ödülü ‘Antalya’nın Beşi Bir Yerde’ projesinden dolayı Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği’ne; ‘Yaşanabilir Bir Gelecek Yaratmak’ projesinden dolayı Şehit Binbaşı Turgut Cengiz Toytunç Anaokulu’na; çevre etkinliklerinden dolayı Zafer Anaokulu’na ve yaptıkları çevre koruma faaliyetlerinden ötürü Kaş Marina’ya verildi.

Akdeniz Üniversitesi ölçeğinde, 2012 Yılı Çevre Hizmet Ödülüne, çevre bilincinin gelişmesinde öğretim elemanları ve öğrencileri ile birlikte örnek çalışmalar gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Mekanik Topluluğu layık görüldü.

Üniversite öğretim elemanları tarafından gerçekleştirilmiş, çevre değerlerinin korunması ve geliştirilmesine katkı sağlayan faaliyetler de ÇHÖ kapsamında değerlendirildi. Bu kapsamda, endüstriyel atıklar konusunda uluslararası düzeyde örnek çalışmalar gerçekleştirmiş olan Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Delia Teresa Sponza’ya 2012 Yılı Çevre Bilim Hizmet Ödülü verildi.

Bu yıl 35 yaş altı bilim insanlarına yönelik olarak ilk defa ihdas edilmiş olan 2012 Yılı Çevre Bilim Hizmet Teşvik Ödülü’nü 'Membran Prosesler ve Temiz Üretim Teknolojileri' konularında yaptığı çalışmalardan dolayı, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Nadir Dizge aldı.

2012 Yılı Çevre Hizmet Özel Ödülü, ilk aşaması tamamlanmış olan ‘Türkiye Bitkileri Listesi’ kitabından ötürü Ali Nihat Gökyiğit Vakfı, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Flora Araştırmaları Derneği’ne verildi.Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x