Türkiye'yi kuzeyden güneye bağlamak için 148 kilometrelik tünel inşa ediliyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 122 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Türkiye'yi kuzeyinden güneyine en kestirme yollardan bağlamak için yapılan çalışmalar devam

Türkiye'yi kuzeyden güneye bağlamak için 148 kilometrelik tünel inşa ediliyor
ANKARA (CİHAN)- Türkiye'yi kuzeyinden güneyine en kestirme yollardan bağlamak için yapılan çalışmalar devam ediyor. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde toplam uzunluğu 148 kilometreyi bulan tünel inşaatı yapılıyor. Cankurtaran Tüneli ile Hopa'dan Artvin'i takip ederek Ardahan ve Van’ birbirine bağlamacak. Ovit Tüneli marifetiyle Erzurum ve oradan Diyarbakır - Mardin ve Ortadoğu hattına bağlanmış olacak. Salmankaş Tüneli ile Bayburt- Erzurum ve Zigana'ya ikinci bir hat ile kuzey-güney aksları gerçekleşmiş olacak.

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan’ı ziyaret etti. Ziyaretinde karayollarının çalışmalarından övgüyle bahseden Pakdil, ülke genelinde son 10 yılda karayolları ağının iyileştirilmesi noktasında güzel adımlar atıldığını belirtti. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili olan Nevzat Pakdil, “İnsanlarımızın beklentileri yükselmiştir. Çalışmalar artık bu beklentilere göre yeniden dizayn edilmeli.” temennisinde bulundu. Bir bölgenin kalkınmasında en önemli unsurun ulaşım olduğunu ifade ederken de “Türkiye özel konumu nedeniyle Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan ana yollar üzerinde yer almakta. Bu durumumuzu yakın bir zamana kadar kullanamadık. Fakat son yıllarda karayollarımıza yapılan yatırımlar sebebiyle hem ticaretimiz hem de sanayimiz gelişmeye başladı.” şeklinde konuştu.

Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan da konuşmsında yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Türkiye genelinde şu anda 148 kilometrelik tünel inşaatının devam ettiğini belirten Turhan, karayolları altyapısı açısından şu anda kuzey-güney akslarına önem verdiklerini vurguladı. Doğu-batı karayolu ulaşım ağının neredeyse tamamlandığını kaydetti. Turhan, şöyle konuştu:

``Şimdi ise kuzey-güney aksları yapılmakta. Bu yollarımızın yapılmasında en önemli unsur tünel inşaatları. Bu akslardan kasıt başta Cankurtaran tüneli ile Hopa'dan Artvin'i takip ederek Ardahan ve Van, Ovit Tüneli marifetiyle Erzurum ve oradan Diyarbakır - Mardin ve Ortadoğu hattına bağlanmış olacaktır. Yine Salmankaş Tüneli ile Bayburt- Erzurum ve Zigana'ya ikinci bir tünel ile kuzey-güney aksları gerçekleşmiş olacak. Kısacası ülkemiz hem yatay hem de dikey olarak hem Kafkaslarla, hem Rusya ile hem de Ortadoğu ile ulaşım ağını sağlayan bir ülke konumuna gelmekte. Bu projelerin en önemlilerinden bir tanesi olan Ovit Tüneli'nin bitirilmesiyle güneyden kuzeye gelecek olan karayolu ulaşımında önemli kesişme noktalarından birisi olan Rize- Trabzon arasındaki lojistik merkezin kurulması, Trabzon ve Rize başta olmak üzere bölgemize çok ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.``
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x