Özaydın: Kamu kurum ve kuruluşlarına serbest kıyafetle gidilsin

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 146 kez okundu

DİYARBAKIR (CİHAN)- Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Özaydın,

Özaydın: Kamu kurum ve kuruluşlarına serbest kıyafetle gidilsin
DİYARBAKIR (CİHAN)- Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Özaydın, kılık kıyafet yönetmeliğinin darbe dönemi kalıntısı olduğunu dile getirdi. Diyarbakır’da da 18 Mart’tan bu yana kamu kurum ve kuruluşlarındaki kıyafet yönetmeliğini protesto ettiklerini dile getiren Özaydın, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların iş yerlerine serbest kıyafetle gitmesini istedi.

Özaydın, üniversitede yapılan sınavlarda ÖSYM Başkanlığı’nın, üniversite bünyesinde çalışan uzman, mühendis, şube müdürü, daire başkanı, genel sekreter yardımcısı ve en az 10 yıl hizmet yapan kıdemli personele salon başkanlığı ve gözetmenlik görevlerini vermediğini, bu durumu şiddetle kınadıklarını dile getirdi. Özaydın, şöyle dedi:

“Bir yıl hizmeti olan ve hatta adaylığı kalkmayan öğretmen ile yeni ataması yapılmış akademik kadroda araştırma görevlisi ve öğretim görevlisine görev veriliyor, ancak sadece kadrosu Genel İdare ve Teknik Hizmetler kadrosu olduğu için üniversite mezunu olsa da bu göreve layık görülmeyen, bu işi yapamaz zihniyeti ile eğitim yuvası olarak kabul gören ilim yuvalarında çalışan idari personele görev verilmiyor. Uygulamayı akla ve mantığa zarar bir uygulama olarak gördüğümüzü belirtmek istiyoruz.” Özaydın, ÖSYM’nin, yönerge ile belirlediği görevlendirme kriterlerinin bir an evvel değiştirmesini istedi.

Özaydın, 300 adayın sınava girdiği binalarda 2 hizmetlinin görevlendirdiğini kaydederek, “300’den sonra sayı ne kadar artarsa artsın 1 hizmetli daha görevlendirilmektedir. Yetersiz sayıda görevlendirilen bu arkadaşlar tarafından binanın tüm işleri ve temizliği yapılmaktadır. Görevlendirilen hizmetli sayısı yetersiz olduğundan, başka görevlilere bu işler yaptırılmaktadır. Bunlara ise ücret vermekte sıkıntı yaşanmaktadır. Bina yöneticileri, aldıkları ücreti fazladan görevlendirmek zorunda kaldıkları personele vermektedirler. Üstelik bu hizmetlilere oturum başı 50 lira komik bir ücret ödenmektedir. Binalarda her 5 salonun temizliği için en az 1 personel, ısıtmanın sağlanması için 1 personel, saatlerin takılıp toplanması için 1 personel olacak şekilde mutlaka işe uygun sayıda hizmetli görevlendirmesi yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Memur Sen’in, ülke çapında serbest kıyafetle ilgili 14 Ocak-14 Şubat tarihleri arasında başlattığı imza kampanyasında, 12 milyon 300 bin imza toplandığını hatırlatan Özaydın, kılık kıyafet yönetmeliğinin darbe dönemi kalıntısı olduğunu dile getirdi. Özaydın, çağ dışı kılık ve kıyafet yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılması amacıyla Diyarbakır’da da 18 Mart’tan bu yana kamu kurum ve kuruluşlarındaki kıyafet yönetmeliğini protesto ettiklerini dile getirdi.

Protesto kapsamında, herkesin istediği kılık kıyafetle göreve gitmelerini belirten Özaydın, “Bu eylem sürecinin kamu görevlilerinin kılık kıyafet özgürlüğünü teminat altına alan yasal ve yönetsel düzenleme yapılıncaya kadar devam ettirmelerine karar verip, eylemimizi uygulamaya koyduk. Ancak bazı idarelerce, söz konusu eylemle ilgili eyleme katılan üyelerimize sözlü olarak uyarılar yapıldığı, bazı kurumlarda da yazılı savunma alındığı görülmektedir. Bu nedenle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmeliğin 5’inci maddesindeki sınırlamalar dikkate alınmaksızın iş yerlerine gidilmesi ve çalışılması eylemine katılan tüm üyelerimize sendikal faaliyete katılmalarından dolayı haklarında hiçbir disiplin işlemi uygulanamaz.” dedi.

CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x