Bakan Yıldız: İtalya enerji şirketi ENI’nin çalışmalarını askıya aldık

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 144 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs Rum Kesimi

Bakan Yıldız: İtalya enerji şirketi ENI'nin çalışmalarını askıya aldık
ANKARA (CİHAN)- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Doğu Ak Deniz’in uluslararası hukuka aykırı petrol ve doğal gaz arayan İtalya Enerji Şirketi ENI’nin Türkiye'deki projelerinin askıya alınmasına karar verdiklerini ve bu şirketle bundan sonraki projelerde çalışmayacaklarını bildirdi.

Taner Yıldız, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından ATO Kongre Salonu'nda düzenlenen Rüzgar Enerjisi Çalıştayı’na katıldı. Bakan Yıldız, program öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Doğu AK Deniz’in tartışılan sularında uluslararası hukuka aykırı olarak petrol ve doğal gaz arayan ENI’nin çalışmaları ile ilgili bir değişik gerçekleştirilecek mi sorusu üzerine Yıldız, ENI’nin Türkiye'deki projelerinin askıya alınmasına karar verdiklerini ve bu şirketle bundan sonraki projelerde de çalışmayacaklarını bildirdi.

İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin ardından enerji alanındaki işbirliğinin nasıl gelişeceği sorusu üzerine de Bakan Yıldız, bunun siyasi bir konu olduğunu, enerji sektörüyle doğrudan ilgisi bulunmadığına dikkat çekti. Çözüm sürecinin Doğu ve Güneydoğu'daki enerji yatırımlarına etkisinin sorulması üzerine de Yıldız, bölgede yatırım yapmaya kalkan müteşebbislerin geçmişte zaman zaman saldırıya uğradığını kaydetti. Bölgeye yardım yapılırken Kürtlerin haklarını korumak adına yapıldığı öne sürülen saldırıların vatandaşlara zarar verdiğini anlatan Yıldız,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x