Muharrem İnce, Londra'da şapelden AK Parti'ye yüklendi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 292 kez okundu

LONDRA (CİHAN)- CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, AK Parti’ye muhalif olanların önceden ‘Ergenekoncu’

Muharrem İnce, Londra'da şapelden AK Parti'ye yüklendi
LONDRA (CİHAN)- CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, AK Parti’ye muhalif olanların önceden ‘Ergenekoncu’ olarak yaftalandığını, şimdiki modanın ise ‘DHKP-C’li olarak suçlanmak’ olduğunu söyledi.

Muharrem İnce, İngiltere’nin başkenti Londra’daki ‘Clapton Park’ kilisesine bağlı faaliyet gösteren ‘Round Şapel’de “Türkiye nereye gidiyor?” başlıklı bir konferans verdi. Zengin konferans salonu seçeneğine sahip olan Londra’da, siyasi içerikli bir toplantı için dini bir mekanın seçilmesi dikkat çekti.

Türkiye’de 5-6 yıldır ‘Ergenekoncu’ hikayesi olduğunu ve AK Parti’ye muhalif olanların Ergenekoncu olarak suçlandığını kaydeden İnce, “Şimdi yeni bir şey çıktı: DHKP-C misin! Şimdi de bu çıktı. AKP’ye muhalif misin, sen de DHKP-C’lisin o halde! Türkiye’de yeni moda bu.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de yargının tarafsız olmadığını ve iktidarın sopası olarak görev yaptığını iddia eden İnce, 2010 referandumunda AK Parti’nin bağımsız bir yargı vaat ettiğini ancak bu vaadini yerine getirmediğini öne sürdü. Başbakan Erdoğan’ın mahkemelerin çok uzamasından ve uzun tutukluluk sürelerinden şikayetçi olduğunu hatırlatan CHP milletvekili, “Başbakan, ‘Özel yetkili mahkemeler devlet içinde devlet olmuştur’ dedi ve özel yetkili mahkemelerin hedefinde kendisinin olduğunu da söyledi. Bütün bunları söyledi. Ancak özel yetkili mahkemeler hala devam ediyor. Yumurta atanı, pankart açanı terörist saydılar.” diye konuştu.

İSRAİL ÖZRÜN KARŞILIĞINDA NE ALDI?

İsrail’in özür dilemesi konusunda da düşüncelerini açıklayan CHP Yalova Milletvekili, “İsrail özür dilemiş. Helal olsun be! Özür dileyecek bugünü mü buldu. İki senedir neredeydi. Neden bugün? Acaba bu özrün karşılığında Esed’i vurmak için bir şeyler almasın! Ya da İran’ı bombalamak için bir şeyler almasın! Ne aldı bunun karşılığında?” dedi.

Suriye krizi öncesi Erdoğan’ın Esed ailesi ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu anlatan İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: “Emperyalistler dedi ki bizim Erdoğan’a: 'Biz Libya, Irak, İran, Suriye, Mısır, Tunus hepsinin işini bitireceğiz ve sen bize yardımcı olacaksın.' Erdoğan da ‘Tamam yardımcı olacağım ama karşılığında ben ne alacağım?’ diye sordu. Dediler ki: ‘Karşılığında biz de sana Atatürk’ün cumhuriyetini yıktıracağız. Sen diktatör olacaksın, yargıyı ele geçireceksin, Atatürk’ün heykellerini yıktıracağız. Türk ordusunu dağıtıp generalleri hapse atacaksın. Sana muhalif olan herkesi sindireceksin. Medya senin olacak.’ Erdoğan da ‘süper’ diyerek bütün isteklerini kabul etti.”

Türkiye’nin ‘dönek solcular’ ve ‘entel-dantel takımı’ sayesinde çok kötü hale geldiğini iddia eden CHP milletvekili, “Bir de, ne yazık ki, askerler gelsin bizi kurtarsın diyen Atatürkçüler var aramızda. Askerler kendini kurtaramıyor, seni nasıl kurtaracak! Memleketi sen kurtaracaksın, hep birlikte örgütlenerek kurtaracağız.” dedi.

Muharrem İnce, CHP’nin her zaman ilkeli siyaset yaptığını da savunarak, “CHP 60 yıldır bu topraklarda şu ilkeleri savunmuştur: Parti kapatılmamalıdır, demokrasinin önü açık olmalıdır, idam olmamalıdır. Bunların hepsini savunduk. Biz 5 yıldızlı otellerin lobi salonlarında kurulmuş bir parti değiliz; biz Erzurum Kongresi’nde, Sivas Kongresi’nde kurulmuş bir partiyiz. ” şeklinde konuştu. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x