Adli Tıp Kurumu Muğla Şubesi açıldı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 163 kez okundu

MUĞLA (CİHAN)- Muğla merkeze bağlı Yerkesik beldesinde faaliyete geçen Adli Tıp Kurumu Muğla

Adli Tıp Kurumu Muğla Şubesi açıldı
MUĞLA (CİHAN)- Muğla merkeze bağlı Yerkesik beldesinde faaliyete geçen Adli Tıp Kurumu Muğla Şubesi ve 112 Acil Yardım İstasyonu törenle açıldı. Açılışa AK Parti Milletvekili Yüksel Özden, Muğla Valisi Fatih Şahin, Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin,Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Akbaş, İl Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Gürbüz Akçay, Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Hakkı İnce, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Ünal Bozdağ, Adalet Komisyonu Başkanı Mahmut Ege, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, belediye başkanları, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci, törende yaptığı konuşmada Adli Tıp Kurumu’nun beldesinde açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Başsavcı Akbaş ise Adli Tıp Kurumu Başkanı İnce’nin geçen yılki ziyaretinde yaptıkları toplantıdan sonra Yerkesik'te de açılmasının gündeme geldiğini, yazışmalar sonucunda semt polikliniğinin Adli Tıp Kurumu Muğla Şubesi’ne dönüştürülmesi kararı alındığı anlattı. Doç. Dr. İnce de adaletin geç tecelli ettiği bir dönemin Adli Tıp Kurumu açısından geride kaldığını belirterek, “Muğla’nın coğrafi yapısı ve turizm hareketliliği sebebiyle Adli Tıp Kurumu’nun açılması önemliydi.” dedi. Milletvekili Özden, emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Ortaya eser koymak, eser koyanların anlayabileceği bir olgudur. Adli Tıp Kurumu Muğla Şubesi’nin yer tahsisini, projesini, inşaatını yapanlar ve açılışına izin verenlere kadar hepsinin büyük emekleri var. Artık Muğlalılar İzmir’e gitmek zorunda kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

Adli Tıp Kurumu Muğla Şubesi, bin 923 metrekare alana, İl Özel İdaresi bütçesinden 537 bin TL ödenek ayrılarak ihale edildi. 764 bin TL’ye malolan bina, Şubat 2010 tarihinde semt polikliniği olarak hizmet vermeye başladı. 30 Mayıs 2012'de ise Muğla Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu arasında yapılan protokolle Adli Tıp Kurumu Muğla Şubesi’ne dönüştürüldü. 30 Ekim 2012 tarihinden beri hizmet veren şubede, il genelinde meydana gelen adli nitelikli ölümlerle ilgili otopsileri, ceset ve yakınlarının başka illere giderek mağdur edilmemesi, adli olayların aydınlatılması için laboratuvar tetkiki yapılıyor. Ayrıca çocuk istismarının önlenmesi ve kadına şiddet olaylarının da burada yapılacak tetkiklerle önüne geçilmesi hedefleniyor.

112 ACİL YARDIM İSTASYONU DA AÇILDI

Daha sonra Yerkesik Ahmet Efendi 112 Acil Yardım İstasyonu da açıldı. Yaklaşık 15 köye hizmet verecek istasyonda, 10 kişi görev yapıyor. Yerini Yerkesik Belediyesi'nin verdiği bina, İl Sağlık Müdürlüğü'nce harcama yapılmaksızın hayırseverlerin desteğiyle inşa edildi. A2 tipi istasyon olarak hizmet verecek olan Yerkesik 112 Acil Yardım İstasyonu'nda, bugüne kadar 686 vakaya müdahale edildi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x