YGS öncesi öğrenciler türbelere akın etti

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 127 kez okundu

KAYSERİ (CİHAN)- Kayseri’deki türbelerde, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesiNDE öğrenci yoğunluğu yaşandı.

YGS öncesi öğrenciler türbelere akın etti
KAYSERİ (CİHAN)- Kayseri’deki türbelerde, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesiNDE öğrenci yoğunluğu yaşandı. Gençler, burada Kuran-ı Kerim okuyarak dua etti.

        Yarın lise son sınıfta okuyan binlerce öğrenci, YGS’de ter dökecek. Sınav hazırlıklarını tamlayan öğrenciler, bugün türbe ve camilere gitti. Kayseri’de bulunan Mevlana’nın hocası Seyyid Burhanettin Hazretleri’nin türbesi de sabah saatlerinden itibaren dua için gelen öğrenci ve aileleri ile doldu. Yoğunluktan dolayı özellikle öğleden sonra öğrenciler, sırayla türbe içine girebildi. Ziyaretçiler arasında bayanların fazla olması da dikkat çekti. Türbe'de Kuran-ı Kerim okuyan ve namaz kılan öğrenciler, sınavda başarılı olabilmek için dua etti. Görevliler, bazı türbe ziyaretlerinde görülen mum yakma, taş yapıştırma, kalem ve silgi koyma, okunmuş pirinç ve şeker yeme gibi batıl inançların yaşanmamasının takdirle karşılandığını belirtti.

        Sınav öncesi artan türbe ziyaretlerinin dini değil, kültürel temeli olduğunu ifade eden din adamları, İslam dininin, türbe ve mezarlık ziyaretlerini ibret almak ve ölüye dua okumak amacıyla tavsiye edildiğini aktardı. Din adamları, bu ziyaretlerde, türbede metfun bulunan Allah dostu vesile kılınarak Allah’tan yardım istenmesinin doğru olacağı uyarısında bulundu.

CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x