Edirne'deki tarihi camileri porsuk ve şimşir ağaçları süsleyecek

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 87 kez okundu

EDİRNE (CİHAN)- Edirne'de tarihi eserlerin önünde görüntü kirliliği neden olan ağaçların yerine yeni

Edirne'deki tarihi camileri porsuk ve şimşir ağaçları süsleyecek
EDİRNE (CİHAN)- Edirne'de tarihi eserlerin önünde görüntü kirliliği neden olan ağaçların yerine yeni türler dikiliyor. Osmanlı devletine 92 yıl başkentlik yapmış olan şehirde birbirinden değerli asırlık yapılar bulunuyor.
Bunların başında ise Selimiye, Üç Şerefeli, Muradiye ve Eski Camii geliyor. Yılın her döneminde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan tarihi yapılar önünde sonradan dikilen ağaçların bazıları görüntü kirliliğine neden oldu.
Formu bozulan ve kuruyan ağaçlar Osmanlı'nın muhteşem eserlerinin önünü kapattı.
Tarihi eserlerin önüne kapatarak görüntü kirliliğine neden olan elektrik ve PTT direkleri, kablolar, gelişi güzel yerleştirilmiş levhalar, kurumuş ağaçlar Edirne Valisi Hasan Duruer'in talimatıyla ortadan kaldırıldı.
Yapılan çevre düzenlemesinin ardından Osmanlı'nın birbirinden özel tarihi yapıları kendini göstermeye başladı.
Tarihi eserlerin önünde görüntü kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle kesilen kurumuş ve formu bozulmuş ağaçların yerine yenileri dikilmeye başlandı.
Yapımına 1402 yılında başlanan ve 1414 yılında Çelebi Mehmet döneminde tamamlanan Eski Camii önündeki ağaç dikim çalışmalarına Vali Hasan Duruer de katıldı.
Dikilen ağaçların köküne toprak atan Duruer, Eski Camii'nin ecdadın ne kadar büyük bir medeniyet kurduğunun önemli göstergelerinden biri olduğunu söyledi.
Tarihi yapıların etrafında formu bozulmuş ağaçları kestiklerini anlatan Duruer,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x