New York Film Akademisi'nden yönetmen Rivera Bursa'ya geldi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 339 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Karagöz Sinema Atölyesi, New York

New York Film Akademisi'nden yönetmen Rivera Bursa'ya geldi
banner136
BURSA (CİHAN)- Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Karagöz Sinema Atölyesi, New York Film Akademisi’nden görüntü yönetmeni Nick Rivera, fotoğrafçı Blake Babbitt ve yönetmen Jack Newman’i Bursa’ya getirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın kültür ve sanat yaşamına hareket kazandırmak amacıyla başlattığı çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen ‘Etkin Şehir Projesi' kapsamında yapılan seminer, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda düzenlendi. Sinemaseverlerin ilgi gösterdiği seminerde, New York Film Akademisi’nden görüntü yönetmeni Nick Rivera, fotoğrafçı Blake Babbitt ve yönetmen Jack Newman bilgi ve birikimlerini paylaştı.

New York Film Akademisi’nde öğretmenlik yapan görüntü yönetmeni Nick Rivera, konuları anlatırken görsel anlamda göstermeyi ve pratik yapmayı önemsediklerini söyledi. New York Film Akademisi’nde farklı film yapım yönlerinde özelleştiklerini belirten Rivera, sadece oyunculuğa, yapımcılığa, senaryo yazımına, düzenlemeye, sinematografiye ilgi duyanlara eğitimlerle yardımcı olduklarını ifade etti. Görüntü yönetmeni olarak yönetmenin hikayesini teknik yönlerle görsele çevirdiğini anlatan Rivera, kameranın sadece görüntüleri yakalayan bir makine olmadığını, hikayeleri anlatmaya yarayan bir gereç olduğunu dile getirdi. Rivera, sinematografinin 6 elementi dediği ‘format, frame rate, lens, ISO, shutter ve color temp’ konularını katılımcılara görsel olarak anlattı.

Yönetmen Jack Newman ise New York Film Akademisi hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Enver Karakoç, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Karagöz Sinema Atölyesi’ni çok önemsediklerini söyledi. 2013 yılını kültür sanat yılı olarak ilan ettiklerini ifade eden Karakoç, bu yılın içerisindeki en önemli projenin de bu olduğunu kaydetti. Karagöz Sinema Atölyesi’ne ilk günden itibaren destek olduklarını, sonuna kadar da yanlarında olacaklarını anlatan Karakoç, çalışmalara Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de önem verdiğini, bu projeyle 2013 yılına ve sonraki yıllara damga vuracaklarını belirtti. Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x