Albayrak: Büyükşehir il sınırlarının yeni düzenlenmesi hayırlı olur

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 131 kez okundu

SAMSUN (CİHAN)- AK Parti Doğu Karadeniz Bölge Koordinatörü Rize Milletvekili Nusret Albayrak, ilçe

Albayrak: Büyükşehir il sınırlarının yeni düzenlenmesi hayırlı olur
SAMSUN (CİHAN)- AK Parti Doğu Karadeniz Bölge Koordinatörü Rize Milletvekili Nusret Albayrak, ilçe başkanları toplantısına katılmak için Samsun’a geldi. Partisinin il başkanlığı binasına gelen Albayrak, Büyükşehir Belediyesi sınırlarının il hududunu kapsar hale getirilmesinin hayırlı olmasını diledi.

AK Parti’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Menderes Türel’in Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısına çağırılması sebebiyle Samsun ziyaretine katılamadığı öğrenildi. AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Başkanı Fuat Köktaş, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda konuşan AK Parti Doğu Karadeniz Bölge Koordinatörü Rize Milletvekili Nusret Albayrak, yerel seçim öncesinde durum değerlendirmesi yapacaklarını kaydetti.

AK Parti’nin yerel yönetim çalışmalarından bir bölümünü icra etmek üzere Samsun’a geldiğini ifade eden Albayrak, “Samsun’dan sonra yarın Ordu ve Giresun’daki toplantılara katılacağım. Bu çalışmalarımızın ana teması 3 ayda bir ve her ay yapılan teşkilat toplantılarımızın danışma meclislerimizin bir tanesi yerel yönetim ağırlıklıdır. Samsun’da hem yerel yönetim mahiyetiyle il danışma meclisleri yapılmış hem de bölge toplantısı yapılmış. Ayrıca seçime 1 yıl kalan şu süreçte büyükşehir belediye kanunlarının değiştirilmesiyle oluşan yeni tablo ve illerimizdeki genel durumu gözlemleme, belediye başkanlarımızla, il başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, teşkilatla karşılıklı durum değerlendirmesi, mevcut durumla ilgili şikayetler, istekler, talepler, arzular nedir bunları bizati yerinde görüp karşılıklı dertleşmek amacıyla aranızda bulunuyorum.” şeklinde konuştu.

“YENİ DÜZENLEME İNŞALLAH HAYIRLI OLUR”

Büyükşehir yasasına da değinen Nusret Albayrak, “Büyükşehir hududu yeni durumla il hududu olmuştur. İstanbul ve Kocaeli’nde başarıyla uygulanan sistem, mevcut 16 büyükşehir belediyemizin tamamında ve ilave 13 yeni büyükşehir belediyemizde geçen hafta çıkan yasa ile Ordu da olmak kaydıyla toplam 30 ilimizde il hududu, büyükşehir belediyesi hududu olmuştur. Bu kapsamda il genel meclisleri kaldırılacak, il özel idareleri kaldırılacak, belde belediyelerinin tamamı kaldırılacak. Mümkün olan düzenlemelerle yeni ilçeler kurulabilir veya mahalleye dönüşmek suretiyle Büyükşehir Belediyesi olma sıfatıyla geleceğe hizmet sunacak. Daha verimli, daha optimum, daha sürdürülebilir, halkın mutlu olabileceği bir yerel yönetim çalışması yaptık. Bu yeni süreçte arzuların, isteklerin, temennilerin, eleştirilerin ne olduğunun çalışmasını yapacağız. İnşallah hayırlı olur.” ifadelerini kullandı. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x