İhracatçılara Eximbank kredi bilgilendirmesi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 131 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ve

İhracatçılara Eximbank kredi bilgilendirmesi
BURSA (CİHAN)- Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ve Eximbank yöneticilerini Bursalı ihracatçılarla bir araya getirdi.

Türk Eximbank Kredi ve Sigorta Programları Bilgilendirme Toplantısı’na Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı Şenol Şankaya ve firmaların ihracat biriminde çalışan yetkilileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, “Bursa Türkiye’nin önemli sanayi merkezlerinden biri ve ihracatta çok büyük bir paya sahip konumda, ancak böylesi önemli olan şehrimizde Türk Eximbank kredilerinden yeteri kadar yararlanılmamaktadır.” dedi.

2012 yılında Bursa’nın kullandığı Eximbank kredilerinin toplam Eximbank içindeki payının yüzde 2,38 olduğuna dikkat çeken Gençoğlu, “Bursa firmalarının kullandığı Eximbank kredileri toplam 400 milyon dolar seviyesindedir. Buna göre Bursa, İzmir ile Ankara’nın 5’te 1’i, İstanbul’un ise 20’de 1’i kadar Eximbank kredisi kullanmıştır. İhracatçı firmalarımızın rekabet gücünü devam ettirebilmesi için düşük faizli krediye ihtiyaçları vardır. İhracatçılarımızın Eximbank kredilerinden daha fazla yararlanmaları gerekmektedir. Önümüzdeki dönemde Eximbank kredi kullanımlarında Bursalı ihracatçı firmalarımızın payının artacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

30 MİLYAR DOLAR KREDİ HEDEFİ VAR

Son 2 yıl içinde Türk Eximbank olarak önemli bir gelişme kaydettiklerini söyleyen Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, “Firmalara verdiğimiz sigorta ve kredi oranlarını özellikle son 2 yıl içinde artırdık.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x