Nevruz Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 105 kez okundu

OSMANİYE (CİHAN)- Nevruz Bayramı, Osmaniye'de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler, Osmaniye Belediyesi önünde

Nevruz Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı
OSMANİYE (CİHAN)- Nevruz Bayramı, Osmaniye'de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler, Osmaniye Belediyesi önünde toplanan kalabalığın mehter takımı eşliğinde Atatürk Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı'na kadar devam eden Nevruz yürüyüşü ile başladı.

Cumhuriyet Meydanı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam eden kutlamalarda, Vali Celalettin Cerrah ve Belediye Başkanı Kadir Kara, Nevruz ateşini yaktı, demir dövdü ve ardından barış güvercinleri uçurdu. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Öğretim Görevlisi Fazlı Himmetoğlu, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Himmetoğlu, Nevruz'un, yeni gün manasına geldiğini ve Türk'ün ayak bastığı her yerde kutlandığını belirtti. Türkiye'nin yanı sıra diğer Türk devletlerinde de Nevruz'un kutlandığını söyleyen Himmetoğlu, Türklerin her bahar yeniden dirilen dünyayı selamlamak için Nevruz merasiminin yapıldığını ifade etti.

Kutlamalar çerçevesinde yumurta tokuşturma, koyun kırpma, topaç çevirme yarışmaları yapıldı. Yarışmalarda dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi. Kutlamalar, halk oyunları gösterisi, Aşık Feymani'den müzik dinletisi ve vatandaşlara yöresel ev yemekleri ikram ile sona erdi.

Kutlamalara; OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yabanoğlu, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Ersin Kaya, Jandarma Komutanı Albay Hakan Özkan, Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile sivil toplum örgüt temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x