Darbe mağdurlarına özür talebi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 124 kez okundu

SAMSUN (CİHAN)- Samsun Devrimci 78’liler Derneği, 12 Mart 1971 muhtırasının yıl dönümünde yaptığı

Darbe mağdurlarına özür talebi
SAMSUN (CİHAN)- Samsun Devrimci 78’liler Derneği, 12 Mart 1971 muhtırasının yıl dönümünde yaptığı eylemde darbe mağdurlarının zararlarının karşılanmasını ve mağdurlardan devlet adına özür dilenmesini talep etti.

Samsun Devrimci 78’liler Derneği, 12 Mart 1971 yılında gerçekleşen muhtıranın yıl dönümünde, İstiklal Caddesi üzerinde Süleymaniye geçidinde eylem yaptı. Darbe mağdurlarının zararlarının devlet tarafından karşılanmasını talep eden eylemciler, mağdurlardan ayrıca devlet adına özür dilenmesini istedi.

Eylemci grup adına konuşan Samsun Devrimci 78’liler Derneği Başkanı Erdem Avcı “Darbe düzeninin kurumsal bir güç olarak karşımıza çıkmaması için askeri vesayet rejimi tasfiye edilmeli, darbe ve muhtıraların hesabı sorulmalı, 12 Eylül Anayasası değiştirilmeli, yerine katılımcı demokratik bir anayasa yapılmalıdır. Ayrıca darbecilerin rütbeleri sökülmeli, unvanları geri alınmalı, mal varlıklarına el konulmalı, darbe yargılanmaları tüm sonuçları ile yok sayılmalı, darbelerden zarar görevlerin zararları tanzim edilmeli, devlet adına kendilerinden özür dilenmelidir. Vatandaşlıktan çıkartılanlar kayıtsız şartsız vatandaşlığa geri alınmalı, cezaevinde yatılan süreler sigortalılığa sayılmalı, on yıl ve üzeri yatanlar süreye bakılmaksızın derhal emekliye ayrılmalıdır.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x