Velilere alkol ve sigaranın zararları anlatıldı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 96 kez okundu

HATAY (CİHAN)- Dörtyol Müftüsü Ali Yazıcı, İslamiyet’in yasak kıldığı, günümüzde de tıbbın ilerlemesi

Velilere alkol ve sigaranın zararları anlatıldı
HATAY (CİHAN)- Dörtyol Müftüsü Ali Yazıcı, İslamiyet’in yasak kıldığı, günümüzde de tıbbın ilerlemesi neticesinde zararlarının daha iyi anlaşıldığı alkollün içenin yanında etrafındaki insanlara da zarar verdiğini aktardı.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde faaliyet gösteren okuma salonları tarafından, öğrenci velilerine yönelik ‘Zararlı alışkanlıklar’ konulu seminer düzenlendi.

Yeşilköy Belediyesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa konuşmacı olarak Dörtyol Müftüsü Ali Yazıcı katıldı.

Okuma Salonları Müdürü Bünyamin Özgüven, merkez ve beldeler olmak üzere Dörtyol’da 5 şube ile hizmet verdiklerini, öğrencilerin yanı sıra velilere yönelikte zaman zaman bu tür faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyledi.

İlçe Müftüsü Ali Yazıcı, yüce Allah’ın insanoğlunu en mükemmel şekilde yaratığını belirterek, insanoğluna bedeninin emanet olarak verildiğini, yanlış ve zararlı yollarda kullanılmamasının tavsiye edildiğini belirtti. Alkollü araç kullanımından dolayı meydana gelen kazalarda bir çok kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını ifade eden Yazıcı, “Alkol alımından sonra akli melekenin kaybolmasından dolayı cinayetler işlenmekte, ayrıca alkol tüketenlerin aile hayatı bozuluyor, bunun sonucunda da aileler dağılıyor, sosyal hayat altüst oluyor. Bu sebeple kişiler alkol sebebiyle kul hakkına giriyor.“ dedi.

Sigaranın haram olduğunu aktaran Müftü Yazıcı, “Emanet olarak verilen vücudun nasıl kullanıldığıyla ilgili insanoğlu hesaba çekilecektir. Sigara vücuda en zararlı olan maddelerden birisi olduğuna göre, sigara içenin manen mesul olacağı açıktır. Sigara içmenin gırtlak ve akciğer kanseri başta olmak üzere bir çok hastalıklara yol açtığı mütehassıslarca belirtilmektedir. Dinimiz kişinin kendisine ve başkasına zarar vermesini, eza etmesini ve israfı haram kılmıştır. “ diye konuştu.


CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x