Öğrenciler diş fırçalamayı ‘Örnek Çocuk’la sevecek

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 150 kez okundu

BURDUR (CİHAN)- Burdur İl Sağlık Müdürlüğü hazırladığı ‘Örnek Çocuk Projesi'yle öğrencileri diş fırçalamaya

Öğrenciler diş fırçalamayı ‘Örnek Çocuk'la sevecek
BURDUR (CİHAN)- Burdur İl Sağlık Müdürlüğü hazırladığı ‘Örnek Çocuk Projesi'yle öğrencileri diş fırçalamaya teşvik edecek. Müdürlük tarafından hazırlanan projede dişlerini fırçalayan ilköğretim öğrencilerine örnek çocuk sertifikası verilecek.

İlköğretim okullarını dolaşan diş hekimleri, diş sağlığı sunumları ve maket üzerinde diş fırçalama tekniklerini anlatıyor. Diş çürüğü olan öğrenciler ise kontrol edilerek tedavi için Ağız Diş Sağlığı Merkezi'ne yönlendiriliyor. Diş fırçalaması öğretmenleri ve ailesi tarafından takip edilen öğrencilere bir ayın sonunda sertifika takdim edilecek.

Projeyi TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu'ndan başlattıklarını belirten Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Faruk Ozan, ağız ve diş sağlığıyla ilgili bilgilendirme yaptıklarını söyledi. Yaptıkları araştırmada çocuklarda çürüyen ana dişlerin aileler tarafından süt dişi zannedildiğini anlatan Diş Hekimi Aslıhan Yazıcı, “Bu yanlışı düzeltme adına özellikle 2’inci sınıf öğrencilerine böyle bir proje uygulamaya karar verdik. Bu proje kapsamında daha önce süt dişlerinde fırçalama alışkanlığı kazanamayan çocukları, daimi dişlenmeye geçtiğinde fırçalama alışkanlığı kazandırıyoruz. Öğrenciler beslenme saatlerinden sonra dişlerini fırçalayacaklar. Bu sayede sabah kahvaltıdan sonra diş fırçalama alışkanlığı gelişecek.” dedi. Beslenmeden sonra dişlerini fırçalayan öğrencileri öğretmenlerin takip ederek artı koyacaklarını bildiren Dr. Yazıcı, ailelerin de evde akşamları takip edeceklerini aktardı.

Diş hekimlerinin öğrencilere diş sağlığını anlatmasının daha etkili olduğunu bildiren okulun müdür yardımcısı Murat Bulut, yapılan projenin sağlıklı nesiller adına çok önemli olduğunu vurguladı. Diş fırçalamayı öğrenen öğrenciler bundan sonra her gün dişlerini fırçalayacaklarını söyledi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x