Talat Aydemir terörist diye mi asıldı?

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 243 kez okundu

27 Mayıs 1960 darbesi sonrasında Menderes ve iki bakanın idam edilmesinden bir ay sonra yapılan seçimle İsmet İnönü, koalisyon ortağı olarak da olsa istediğine kavuşur ve Başbakanlık koltuğuna oturur. Ancak, İnönü'nün 27 Mayıs'a karşı çıkan AP ile koalisyon yaparak Atatürk'ün yolundan saptığına inanan Albay Talat Aydemir farklı düşünür. İnönü'ye karşı çıkar. Sonrası farklı gelişir.

Talat Aydemir terörist diye mi asıldı?
CHP, 14 Mayıs 1950'de halkın oylarıyla iktidara gelen Demokrat Parti iktidarını, seçimle alt edemeyeceğini anlayınca, ordu içindeki yandaşlarını harekete geçirerek 27 Mayıs 1960'da emeline kavuştu.

Başbakan Adnan Menderes ve DP yöneticilerini Yassıada'da topladı. Bildik sürecin ardından Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan 17 Eylül 1961'de idam edildi.

Aradan bir ay geçtikten sonra da idamların gölgesinde 15 Ekim 1961'de sandığa gidildi. Halk "Düşükler" diye aşağılanan DP yönetimine bir ölçüde sahip çıktı. 27 Mayıs'a karşı çıkan ve ihtilalcilerden hesap soracağını söyleyerek seçime giden Ragıp Gümüşpala liderliğindeki Adalet Partisi'ne yüzde 34.7 oranında oy verdi. (Birinci parti olan İnönü'nün CHP'si yüzde 36.7 oy aldı)

Sandıktan çıkan tablo sonunda İnönü liderliğinde bir hükümet kuruldu.

10 yılı aşkın bir süreden bu yana halkın oyu ile iktidar olamayan İnönü, koalisyon ortağı olarak da olsa da Başbakanlık koltuğuna oturmak yeterli idi. Ancak, ihtilali birlikte yaptığı isimler, "27 Mayıs'tan hesap soracağı" iddiasında olan bir parti ile hükümet kurmaya temelden karşı olanlar da vardı.

Bunlardan birisi de o dönemde Harp Okulu Komutanı Kurmay Albay Talat Aydemir idi. 27 Mayıs'ın gerçekleştiği günlerde Kore'de görevde olan Talat Aydemir, İnönü'nün bu tavizkar durumunu asla kabul etmeye yanaşmadı.

"Silahlı Kuvvetler Birliği" adında örgütlenen bir grup asker, devrimlerden taviz verilmesine karşı idi. 21 Ekim 1961'de bir protokol hazırladı ve yapılan seçimlerin feshedilmesini ve iktidara el konulmasını istedi.

General Faruk Gürler ve Faruk Güventürk'ün de aralarında bulunduğu bazı isimlerin protokolden isimlerini çekmesi ile müdahale boyutu hayata geçirilemez. 9 Şubat 1962 tarihli protokol de benzeri sebepten dolayı akamete uğrar.

Silahlı Kuvvetler Birliği (SKB) Başkanı Cevdet Sunay'ın, “Seçimler yapılmış, Meclis toplanmış, ardından da İnönü başkanlığında hükümet kurulmuştur. Yani bir müdahaleye gitmenin zamanı değildir. Ben hükümet kurulurken İnönü’ye söz verdim” demesi ile Talat Aydemir, SKB ile yollarını ayırır.  

Yapılan seçimle 27 Mayıs ruhunun tasfiye edildiği görüşünü savunan Talat Aydemir, "Atatürkçülüğe değil, İnönücülüğe dönüldü" diyerek hedef tahtasına İsmet İnönü'yü oturtur.  Tek yolun devrim olduğunu düşünen askerler, Talat Aydemir'in liderliğinde organize olmaya başlarlar.
AYDEMİR'İN TALİHİNİN DÖNDÜĞÜ AN
22 Şubat 1962'de, Ankara’da bulunan Tank okulu, Süvari grubu, 229. Piyade Alayı, Muharebe Okulu, Zırhlı Birlikler Eğitim Merkezi ve Jandarma Okulu harekete geçerek Ankara’nın kritik yerleri kontrol altına alınır. Öyle ki, Genelkurmay Başkanı ve komutanlar, emir verecek birlik bulamaz hale gelirler.

Bu sırada bazı isimler Ankara'yı terk etmeye başlarken, Çankaya Köşkü'nde bir toplantı yapılmaktadır. Köşk'te Devlet Başkanı Cemal Gürsel, Başbakan İsmet İnönü ve birkaç bakanla birlikte Genelkurmay Başkanı Cevdet Sunay ve Milli Güvenlik Kurulu üyesi kuvvet komutanları, duruma çare arama çabasındalar.  
Bu sırada Tarık Gürcan komutasındaki bir birlik, toplantının yapıldığı Çankaya Köşkü’nü kuşatır. Fethi Gürcan, Albay Aydemir ile irtibata geçer ve Köşk'ün denetimi altında olduğunu bilgisini verdikten sonra, "Hepsini bertaraf edeyim mi ?" diye sorar.

Fethi Gürcan'ın sorusu, 22 Şubat girişiminin kader sorusudur. Albay Aydemir'in verdiği, "serbest bırak" emrinin ise aslında kendi sonunu belirleyen ifadeler olduğu sonradan anlaşılacaktır.

Talat Aydemir'in talimatından sonra içerdekilerin hepsi, hiçbir engelle karşılaşmadan çıkıp giderler.

Ertesi gün, Talat Aydemir ve 22 Şubatçı olduğu belirlenen subayların hepsi ya Ankara'dan sürülür, ya da emekli edilir. 

Başbakan İnönü, ertesi gün Meclis’te yaptığı konuşmada “Harp Okulu öğrencileri aldatılmıştır” diyerek olayların büyüklüğünü gizlemeye çalışır. Ne var ki İnönü'nün bu açıklamalarının gazetelerde yayınlandığı gün, İstanbul'a gelen Harp Okulu öğrencileri, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na üzerinde “Harbiyeli aldanmaz” yazan bir çelenk bırakarak karşılık verirler.

Talat Aydemir ve ordu içinde kendine bağlı subaylar, pes etmezler. 20 Mayıs'ı 21 Mayıs'a bağlayan gece ikinci bir darbe denemesi gerçekleştirilir. O dönem "medya" anlamına gelen radyo evleri hem Ankara'da hem de İstanbul'da işgal edilmesi planlandı.

RADYONUN ELDEN ELE GEÇTİĞİ DAKİKALAR

Meclis’in feshedilmesi bakanlıkların ele geçirilmesi, Genelkurmay ve kuvvet komutanlıklarının kontrol altına alınması öngörülüyordu.

Planın ilk aşaması uygulandı. Ankara radyosu ele geçirildi, ihtilal bildirisi radyodan okundu. Tank birliği tertibat alırken, İnönü'ye bağlı askerler Aydemir'in adamlarını bertaraf etti ve "her şeyin yolunda" olduğuna ilişkin yeni bildiriyi okudu.

Üç tankın yanlış konumlanması, ihtilali başarasızlığa uğratmıştı. Bu başarısız girişimden sonra Talat Aydemir, Binbaşı Fethi Gürcan ve darbe girişiminde adı ön planda olan Yarbay Osman Deniz ve üsteğmen Erol Dinçer tutuklandı ve yapılan yargılama sonucunda idam cezasına çarptırıldılar.

Kurmay Albay Talat Aydemir ve Binbaşı Fethi Gürcan idam edildi, ötekiler ise serbest bırakıldı. 1459 harp okulu öğrencisinin okulla ilişiği kesildi. Sayıları bini aştığı bilinen subay ordudan atıldı.

Ordudan atılan subayların, Harp Okulundan uzaklaştırılan öğrencilerin ve Talat Aydemir ile Fethi Gürcan'ın tek bir suçu vardı.

Darbeci olmak. 
 
Ünal TANIK / Rotahaber
unaltanik@rotahaber.com
unaltanik@gmail.com
twitter.com/tanikunal
facebook.com/pages/Ünal-TANIK


Daha fazlasını oku: 
Talat Aydemir terörist diye mi asıldı? - Rotahaber http://haber.rotahaber.com/talat-aydemir-terorist-diye-mi-asildi_353796.html#ixzz2O4XbNyfv 
Follow us: 
@Rotahaber on Twitter | rotahaberr on Facebook
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x