Washington’da Nevruz kutlaması

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 102 kez okundu

WASHINGTON (CİHAN)- ABD'nin başkenti Washington'da Türki Cumhuriyetlerinin ortak katılımıyla Nevruz kutlaması gerçekleştirildi. Programın

Washington'da Nevruz kutlaması
WASHINGTON (CİHAN)- ABD'nin başkenti Washington'da Türki Cumhuriyetlerinin ortak katılımıyla Nevruz kutlaması gerçekleştirildi. Programın yapıldığı bölgedeki belediye başkanlarının da katıldığı organizasyonda birlik mesajları verildi.

Amerikan Türk Dostluk Derneği (ATFA) ile Avrasya Amerika Kültür Merkezi’nin (EACA) birlikte düzenlediği Nevruz programına aralarında Türkiye, Azerbaycan ve Kırgızistan'ın da bulunduğu 7 ülke katıldı.

Program öncesi özel olarak hazırlanan stantlarda ülkelere ait yöresel ürünler tanıtıldı. Gecede Türki Cumhuriyetlerden gelen sanatçıların yöresel enstrüman ve kıyafetler ile gösterdikleri performans beğeni topladı. Özellikle Kırım Tatar bölgesine ait halk oyunu ekibi katılımcılardan büyük alkış aldı.

Programda konuşma yapan Braddock Bölgesi Belediye Başkanı John Cook, sahip oldukları kültürün Türklerle daha da zenginleştiğini ve bunun harika bir şey olduğunu ifade etti. Cook, “Hepinize hoş geldiniz diyorum. Geldiğiniz için, tarihinizi ve kültürünüzü bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Fairfax Belediye Başkanı Sharon Bulova ise sözlerine Nevruz bayramını ve Katolik Hristiyanların kutsal bayramı Aziz Patrick Günü’nü kutlayarak başladı. Fairfax’in Ankara Keçiören belediyesi ile kardeş şehir olduğunu hatırlatan Bulova, “Türkiye ile ABD arasında direk bağlantı kurulması çok iyi ve bize avantajlar getirecektir.” dedi.

Azerbaycan ve Kırgızistan büyükelçisinin de katıldığı program, tüm sanatçı ve folklor ekiplerinin hep birlikte
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x