Öğle yemeğinde Çanakkale kahramanlarını andılar

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 138 kez okundu

ŞANLIURFA (CİHAN)- Çanakkale Zaferi'nin 98. yıldönümü Şanlıurfa’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Çağlayan İlköğretim Okulu

Öğle yemeğinde Çanakkale kahramanlarını andılar
ŞANLIURFA (CİHAN)- Çanakkale Zaferi'nin 98. yıldönümü Şanlıurfa’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Çağlayan İlköğretim Okulu öğrencileri, Çanakkale şehitlerini öğle yemeğinde andı. Öğrenciler, Çanakkale kahramanlarının menüsü olan hoşaf ve ekmekten oluştu. Emniyetten alınan 6 bin gerçek boş kovan mermisi bir metrekarelik alana yerleştirildi. Seyit Onbaşı'ya top mermisi yüklendi, okula mezar taşları dikildi.

Şanlıurfa’da 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. DSİ konferans salonunda protokolün katıldığı Çanakkale programı yapıldı. Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ve şehit yakınları ödülleri verildi. Şanlıurfa Çağlayan İlköğretim Okulu’nda ise Çanakkale zaferi tüm hatları ele alındı. Öğrencilere öğle yemeğinde mehmetçik menüsü olarak bilinen ekmek ve hoşaf verildi. Kahraman Seyit Onbaşı’nın sırtında top mermisi ile maketi dikildi. Harp meydanı maketlerle anlatıldığı okulda, bir metrekarelik alana 6 bin gerçek boş mermi kovanı yerleştirildi.

Şanlıurfa Emniyeti'nden alınan boş kovanlar camekan bir alanda sergilendi. Tarihi fotoğrafların sergilendiği günde Çanakkale Savaşını anlatan yağlıboya sergisi o dönem yaşananları sergiledi. Çanakkale türküleri ve şehit anma programlarının yapıldığı okulda şehitler için fatihi okuma yarışması düzenlendi.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Okul Müdürü Mustafa Üsküplü, bugün Çanakkale’deki ruhun insanlarımıza tam anlamıyla yansıtılmadığı kanaatinde olduğunu söyledi. Çanakkale’yi atalarımızın gelecek nesillere cennet vatan bırakmak için yaşam haklarından vazgeçtikleri yer olarak tanımlayan Üsküplü, Çanakkale’deki birliktelik ruhunu öğrencilere anlatmak için zaferi tüm hatları ile görselleştirdiklerini kaydetti. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x