Taksim Tünel Meydanı’nda toplanan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye’ye gelişini yanlarında getirdikleri çuval ile protesto etti.
TGB üyesi bir grup, Taksim Tünel Meydanı’nda toplanarak ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye’ye gelişini protesto etti. Sosyal medya üzerinden “Çuvalını al gel” diye eylem çağrısı yapan grup, Joe Biden’ı çuvallı eylem yaparak protesto etti. Eylemci grup, “Çuvalı geçirdik, denize de dökeriz” yazılı pankart açarak ABD’ye karşı slogan attı. Galatasaray Meydanı’na yürüyen grup, burada eylem yapan başka bir grup ile karşılaştı. TGB’liler İstiklal Caddesi’nde yaklaşık 15 dakika diğer grubun eylerini bitirmesini bekledi. Grup ardından Galatasaray Meydanı’na gelerek basın açıklaması yaptı.
Grup adınca açıklama yapan Çağdaş Cengiz, “Amerikan emperyalizminin temsilcilerinden olan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’e buradan çok net mesaj vermek toplandık. Bu yürüyüşü Irak’ın nefesi, Suriye’nin haysiyeti, Latin Amerika’nın gururu, Afganistan’ın vicdanını iletmek için yaptık. Joe Biden iki uçak dolusu korumayla geldi. Bu nasıl korkuysa Biden kendisini takip eden gazetecilere bile 100 metre yasağı iletti. Kameralara bile o mesafeden konuşabiliyor. O yenilmez korkusuz Amerika geçmişte kaldı artık. Bundan bir kaç ay önceki ziyaretinde Biden Eminönü’nde esnafların elini sıkıyordu. Şimdiki durumla o zamanki durum arasındaki farkı herkes görmeli. Çuvalın korkusudur bu. Türk milletinden ve Türk gençliğinden duyulan korkudur bu. Çuvalın korkusu uçakta gelirken Biden’e uykusunda elinde çuval olan bir Tük genci kabusu gördürdü. Çuval kabusunu sonuna kadar hak ediyorlar. ABD’ye buradan mesajımızı iletiyoruz; ülkemizi, taşeron örgütünüz PKK eliyle silahla tehdit etmekten vazgeçin. Türkiye’yi bölme ve cumhuriyetimiz yıkma amacınızdan vazgeçin. ABD bölgemize kanlı katliamlar getirmekten vazgeçsin” dedi.
Grup yapılan basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.
(İHA)