Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, bazı basın yayın organlarında yer alan “Vali İsrail’e kızdı, sinagogu müzeye çevirdi” başlıklı haberlere ilişkin yaptığı açıklamada, Büyük Sinagog’un müze olarak kullanılması kararının Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu kaydetti.
Vali Şahin, restorasyonu devam eden sinagog ile ilgili açıklamaların birçok yazılı ve görsel medya kuruluşlarınca haber yapıldığını belirterek, yapılan haberlerde kendisinin açıklamalarının yanlış bir mecraya çekilmesini önlemek adına yazılı açıklama yapma gereği duyduğunu belirtti. Şahin, kentte yer alan ve restoresine 2010 yılında başlanılan Büyük Sinagog’un, idare binası ve müştemilat binasının Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü marifetiyle onarıldığını söyledi. 2014 yılı içerisinde restorasyonu bitirilmesi planlanan sinagog binasının kullanım şekliyle ilgili kararın, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olduğunu ve müze olarak kullanılmasına karar verildiğini hatırlatan Vali Şahin, “Eylül 2014 tarihinden itibaren de bu karar doğrultusunda ilgili birimlerle yazışmalarımız gerçekleştirilmiştir” dedi.
Vali Şahin, Mescid-i Aksa’da meydana gelen üzücü olaylara dikkat çekmek üzere Sinagog’un ihya edilmesinden bahsedildiğini dile getirerek, “Tüm dinlere ait kutsal mekanlar ile kültürel miras addedilen eserlerin korunması ve yaşatılması gerektiğini vurgulamak ve Mescid-i Aksa’da yaşanan olayları tasvip etmediğimi ifade etmek adına bu açıklamalarda bulundum” ifadelerini kullandı.
(İHA)