25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında, Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi ile Kent Konseyi Kadın Meclisinin çıkardığı Eşit Dünya Gazetesi Eskişehirli kadınlarla buluştu.
Espark alışveriş merkezi önüne konulan "Eşit Dünya Gazetesi"nin açılışını Eskişehirli kadınlar hep birlikte yaptı. Açılışa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Jale Nur Süllü, Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Didem Aydınmakina, Kadın Meclisi Başkanı Seyhan Yalçın Kadın Meclisi Üyeleri, Sivil toplum örgütleri ve kadın örgütleri ve sevilen ses sanatçıları Eda- Metin Özülkü katıldı. Açılış öncesinde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Didem Aydınmakina, “Bir dünya hayal ediyoruz. Eşit bir dünya sesinin daha çok çıktığı, baskı altında kalmadığı, özgürce seçtiği bir dünya hayal ediyoruz. Hoşgörüyle bakan, yüreğini yansıtabildiği, emeğinin karşılığını aldığı, vuran ellere dur diyebildiği, eşit bir dünya istiyoruz" dedi.
Didem Aydınmakina, Eşit dünya Gazetesi’nin bir hafta boyunca alışveriş merkezi önünde duracağını söyleyerek, özellikle sadece gazetedeki başlıkların değil, dip yazılarında okunmasını istedi.
Kent Konseyi Kadın Meclisi adına da bir konuşma yapan Kadın Meclisi Başkanı Seyhan Yalçın ise, günümüzde Türkiye’de de kadınların hala şiddetle yaşamaya devam ettiğini belirterek, “Biz Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi olarak kadına yönelik şiddet mücadelesinde üzerimize düşen her türlü sorumluluğun bilinciyle mücadelemizi gerçekleştirmek için çaba gösteriyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından Eşit Bir Dünya isimli dev gazetenin açılışı yapıldı. Gazetede kadınların hayal ettikleri dünya ile ilgili haberler yer aldı. Açılış sonrasında kadınlar halay çekerek, Eşit Dünya Gazetesi önünde fotoğraf çektirdiler.
(İHA)