’’şiddetle Kınıyoruz’’

26 Ocak 2015 Pazartesi 23:32
Bu haber 772 kez okundu

Dışişleri Bakanlığı, "Mısır yönetiminin, bu dışlayıcı, baskıcı yaklaşımıyla kardeş Mısır halkına istikrar ve güven temin etmesi imkansızdır. En temel insan hak ve özgürlüklerini ayaklar altına alan söz konusu yaklaşımı şiddetle...

''şiddetle Kınıyoruz''
Dışişleri Bakanlığı, "Mısır yönetiminin, bu dışlayıcı, baskıcı yaklaşımıyla kardeş Mısır halkına istikrar ve güven temin etmesi imkansızdır. En temel insan hak ve özgürlüklerini ayaklar altına alan söz konusu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz” dedi.
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Kardeş Mısır halkının meşru taleplerle başlattığı 25 Ocak Tahrir Devrimi’nin dördüncü yıl dönümü vesilesiyle Mısır genelinde gerçekleştirilen barışçıl gösterilerde, güvenlik birimlerinin orantısız güç kullanımı nedeniyle pek çok Mısırlı kardeşimizin hayatını kaybetmesinden, birçoğunun yaralanmasından ve gözaltına alınmasından büyük üzüntü duyduk. Hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz.
Yönetimin söz konusu tavrı, hiçbir ideoloji, düşünce ayırt etmeksizin kendisine tehdit olarak algıladığı farklı ve muhalif her kesimden insanı baskı altında tutmaya, zulümle yıldırmaya çalışmasının en son örneğidir.
En temel insan hak ve özgürlüklerini ayaklar altına alan söz konusu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.
Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi, Mısır yönetiminin, bu dışlayıcı, baskıcı yaklaşımıyla kardeş Mısır halkına istikrar ve güven temin etmesi imkansızdır.
Uluslararası toplumun bu gerçeği Mısır’da daha fazla kan dökülmeden ve yeni acılar yaşanmadan anlamasını ümit ediyoruz.
Türkiye, Mısırlı kardeşlerimizin ülkede kapsayıcı gerçek bir demokrasi tesis edilmesine yönelik mücadelelerinde yanlarında olmaya devam edecektir” ifadelerine yer verildi.
(İHA)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x