Ordu’da inşaatı süren ve Türkiye’nin prestij projeleri arasında yer alan denize havaalanı için kapı kapı dolaşıp bağış toplayan dede Mehmet Aksoy’un başlamasına katkıda bulunduğu çalışmayı torunu H. Can Aksoy bitiriyor.
15 Ekim 2012 tarihinde 82 yaşında vefat eden emekli Milli Eğitim Müfettişi olan Mehmet Aksoy, sivil toplum alanında bir çok yatırım Ordu’ya kazandırılmasında öncü olan isimlerin başında geldi. Emekliliğinin ardından sivil toplum alanına giren ve öncelikle Ordu Ahmet Cemal Mağden Huzurevi’nin yapılmasına sebep olan kadronun içerisinde yer alan Mehmet Aksoy, Ordu Üniversitesi’nin kurulması için en çok uğraş veren isimlerden biri olarak biliniyor. Ordu Eğitim Kültür ve Sağlık Hizmetleri Vakfı Başkanlığı ve Ordu Üniversitesi Vakfı Başkanlıklarında bulunan Mehmet Aksoy, 1996 yılında dönemin valisi Mustafa Malay tarafından başlatılan havaalanı çalışmalarına katıldı.
O dönemde kapı kapı dolaşarak iş dünyasından bağış toplayan, okullarda ve resmi kurumlarda bağış kampanyaları başlatılmasına öncülük eden Mehmet Aksoy, vakıf kanalıyla toplanan bağışlarla ihale yapılıp havaalanının bugünkü yerinde temelinin atılmasında büyük katkı sağladı.
Havaalanının birinci etap temelinin atılmasının ardından dönemin hükümetlerinin olaya sahip çıkmaması üzerine çalışma yarım kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Ordu-Giresun Havaalanını desteklemesi ve çalışmayı başlatmasıyla 24 Temmuz 2011 tarihinde temeli atıldı. Temel atma töreninde hazır bulunan Mehmet Aksoy, katkı sağladığı bir yatırımın başlamasının mutluluğunu yaşadı. Ancak Aksoy, 15 Temmuz 2012 tarihinde 82 yaşında vefat etti.

TORUNU DEVAM ETTİRİYOR
Mehmet Aksoy’un 1996 yılında iş adamlarından bağış toplandığı, kampanyaların sürdürüldüğü dönemde 6 yaşında olan torun H. Can Aksoy (24) ise bugün havaalanı inşaatında inşaat mühendisi olarak çalışıyor. Alt yapı çalışmalarının bitirilmesinin ardından terminal binasının inşaatı için görevlendirilen firmada inşaat mühendisi olarak çalışan H. Can Aksoy, dedesinin başlamasına katkıda bulunduğu bir çalışmada görev almaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Dedesinin havaalanı için verdiği mücadeleyi öğrendiğinde gazete ve TV arşivlerinden inceleme yaptığını belirten Aksoy, “Havaalanı inşaatının temelini atarken hissettiğim bu duyguların aslında dedemle başladığını duyunca bir kez daha mutlu oldum. Umarım dedemin temelini attığı bu büyük projeyi bitirip, hem onun adına hem de şahsım adına tüm Orduluların hizmetine sunabilirim” dedi.
İnşaatın bitip hizmete girmesiyle birlikte ‘Burayı biz yaptık’ duygusunu taşımaktan daha büyük mutluluk olmayacağını dile getiren Aksoy, duygularını “24 yaşındayım, dedem ile daha önce bu havaalanı konusunda herhangi bir paylaşımda bulunmamıştım. Bu olayı duyunca gerçekten büyük bir sürpriz olmuştu. Şu günlerde, mühendislik yaptığım zamanda, kendisiyle, burada, sahada ve açılış töreninde bulunmayı çok isterdim” şeklinde dile getirdi.
(İHA)