Aydın’ın Karpuzlu ilçesinde organize edilen deve güreşleri renkli görüntülere sahne oldu. Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nden güreşlere katılan birbirinden ünlü pehlivan develer arenaya sığmayınca izleyiciler korku dolu anlar yaşadı.
Havaların soğuması ile kızgınlıkları artan pehlivan develeri ayırmakta urgancılar zorlanırken, güreşlerde pehlivan develer kadar urgancılar da yoruldu. Karpuzlu Belediye Başkanı Tuğrul Ozan bu yıl ilkini düzenledikleri güreşlerin bundan sonra geleneksel olarak devam edeceğini söyledi. Sabah saatlerinde Karpuzlu Arenası’nda Karpuzlu Belediye Başkanı Tuğrul Ozan ve tertip komitesinin ev sahipliğinde başlayan güreşlere Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 100 pehlivan deve ile 50 daylak iştirak etti.
Yoğun katılımla gerçekleştirilen deve güreşlerine çevre il ve ilçelerden de deve güreşine meraklı vatandaşlar da katıldı. Karpuzlu Arenası’nda gerçekleştirilen güreşlere İlçe Kaymakamı Durdu Yusuf Arık, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İlçe Belediye Başkanı Tuğrul Ozan, Aydın ve Muğla İlleri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Necip Saraç, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
İlçede ilk kez düzenlenen deve güreşleri öncesi konuşan Karpuzlu Belediye Başkanı Tuğrul Ozan, “Deve güreşleri Yörüklerin asırlık geleneklerinden biridir. Seçimlerde söz verdik, şimdi sözümüzü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgemizde hem insanların kaynaşmasına hem de ilçemizin tanıtımına önemli katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu şenliğin bu yıl ilkini düzenledik. İlk kez düzenlediğimiz bu şenliğin ilçemize ekonomik katkısı da olacak" dedi.
Ozan’ın konuşmasının ardından sırayla sahaya çıkan develer, kıran kırana güreşirken kimi zaman da rakiplerinden korkup kaçan develer seyircilerin üzerilerine doğru koşunca izleyenler korku dolu anlar yaşadı. Zaman zaman birbirine kilitlenen develeri ayırmak için urgancılar uzun uğraş verirken binlerce kişi yılın en renkli güreşini Karpuzlu Arenası’nda izledi.
(İHA)