Konya’nın Beyşehir ilçesinde yaşayan Harmankaya çifti, anne karnındayken evlat edindikleri çocuğa, spastik engelli olmasına rağmen sahip çıktı. Enes adını verdikleri çocuğa 16 yıldır sevgi ve şefkatle bakan Türkan ve Bayram Harmankaya çiftçi, çocuklarının 16. yaşını pasta keserek kutladı.
Müftü mahallesinde ikamet eden Türkan ve Bayram Harmankaya çifti, uzun yıllar çocuklarının olmaması üzerine evlat edinmek üzere başvurdukları Konya Çocuk Yuvası’nda evlat edinecek çocuğun bulunmaması üzerine büyük üzüntü yaşadı. Harmankaya çifti, bu esnada hastanede karşılaştıkları bir anne adayının, maddi sorunlar yüzünden çocuğunu aldırmak istediği bilgisine ulaştı. Harmankaya çifti, aldırmak için geç kalındığı anlatılan çocuğu evlatlık edinmeye karar verdi. Evlatlık edinmeye karar verdikleri bebeğe, tüm sorumluluğunu üzerine aldığına dair bir senet imzalatıldıktan sonra kavuşan çift, Enes ismini verdikleri bebeğin bir müddet sonra spastik engelli olduğunu öğrendi. Kendilerini üzen bu gelişmeye rağmen Enes’e olan sevgilerini hiç yitirmeyen çift, 16 yıldır yetiştirip büyüttükleri çocuklarının doğum gününü yakınları ve dostları ile birlikte üzerinde “İyi ki doğdun Enes” yazılı pastayı keserek kutladı.

“ANNELİK SADECE ÇOCUK DOĞURMAK DEĞİL”
Türkan Harmankaya, Enes dünyaya gözlerini açtığında bir çocuğa sahip olmadıklarını belirterek, “Biz de sadece dünyada çocuk doğurmak değil annelik, ona bakıp sahip olmak dedik. Gittik, aldık, bugüne kadar büyüttük, bu yaşa getirdik. Hiç de pişman değiliz, onu çok seviyoruz, çok da mutluyuz Enes’le. İyi ki doğdu Enes, iyi ki var” diye konuştu.
Enes’in artık 16 yaşına girdiğini vurgulayan Harmankaya, “Allah’ım biliyor onu nasıl sevdiğimi. Hiçbir zaman onu engelli gibi görmedik. O bizim evin huzuru, neşesi, bambaşka bereketi. Enes’siz nefes bile alamıyorum ben. O bensiz, ben de onsuz duramıyoruz” dedi.
Kendisi de hasta ve görme ile ilgili sorunlar yaşasa da, ona bakımının kendisi için hiçbir zorluk olmadığını vurgulayan Türkan Harmankaya, evlat sevgisinin hiçbir zaman insanlara zor gelmeyeceğini, bu durumun da bir fedakarlık olduğunu belirterek, “Allah katında hiç zor olmaz, evlat evlattır, keşke iyileştirebilseydik. Ama Allah’tan umut kesilmez. Allah büyüktür, bir gün olup okula da gidecek, iyileşecek de. Arkadaşlarıyla da oynayacaktır. Şükürler olsun bugün nefes alabiliyoruz, ayakta durabiliyoruz. Bizden daha kötüleri var diyelim, onun için hiç pişman değilim” ifadelerini kullandı.

“KARNINDAN HORTUMLA BESLENİYOR”
Spastik engelli evlatları Enes’in geçen aylarda yeni bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldığını ve artık karnından beslenmeye başladığını da anlatan Harmankaya, şunları söyledi: “Enes’i epilepsi krizi geçiriyor diye hastaneye götürmüştük. Krizin kötüleştiğini gördüler. Sonra zatürree teşhisi koyarak, sorununun ciğerinde olduğunu söylediler. Nefes borusunun doğuştan küçük olduğunu, ciğerine yediği mamaların gittiğini söylediler. Bundan sonra ağızdan değil de midesinden hortumla besleneceğini söylediler. Enes’in daha sağlıklı olması için hortumdan beslenmesini önerdi doktorlarımız. 75 gündür Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeydik, ameliyat ettiler, iyileştirdiler ardından taburcu ettiler. Binlerce kez hocalarımıza teşekkür ediyorum. Enes’i şimdi eşimle birlikte midesinden hortumla besliyoruz, suyunu ve mamasını veriyoruz. Bundan sonra Enes devamlı hortumla yiyecek, içecek, ilacını alacak. İnşallah daha sağlıklı olacak. Sadece ağzından dudaklarını ıslatacağız.”

“ANNELERE ÇAĞRI”
Türkan Harmankaya, “Evlat evlattır” diyerek herkesin evladına sahip çıkmasını isteyerek annelere şöyle çağrıda bulundu: “Ne engelli diye hor görsünler ne de küçümsesinler. Sahip çıksınlar, Enes iyi olacaktı, bakacaktı bize, bu böyle olsun diye doğmadı ki, kader böyle istemiş. Allah bizi böyle imtihan ediyor. Onun için hiç pişman olmadık, iyi ki de aldım, işte bugün dostlarımız, komşularımız, yakınlarımız, kader arkadaşlarımız, Enes ve eşim Bayram, hep bir araya geldik. Allah razı olsun bu mutlu günümüzde bizi yalnız bırakmadılar. Allah hepsinden razı olsun.”
(İHA)