Şırnak’ın Silopi ilçesinde başıboş bir şekilde yakalanan inek, belediye ekipleri tarafından yol ortasında kesildi. Kesim işlemini vatandaşlar film izler gibi izledi.
Silopi Belediyesi ilçede başıboş gezen ineklere yönelik gerçekleştirdiği uygulamada cadde üzerinde başıboş gezen bir inek belediye ekiplerince kesildi. Daha önce belediye tarafından yapılan anonslarda bu tür hayvanların sahiplerine para cezası uygulanacağı belirtilmişti. Ancak uygulama dikkate alınmayınca belediye tarafından yeni bir uygulama başlatıldı. Belediye aracı ile İpekyolu eski Dörtyol Kavşağı’na getirilen inek belediye ekiplerince kesildi. Konu hakkında açıklamada bulunan Silopi Belediyesi Veteriner Hekimi Emin Güler, "Başıboş dolaşan büyükbaş hayvanlar başta trafik sorunu olmak üzere birçok soruna sebebiyet verdiğinden başkanlığımızın kesin emriyle bundan sonra şehir içerisinde dolaşan başıboş hayvanlar birer birer kesilip yada bir şekilde cezalandırılıp engellenecektir. Bunlar çöplerle besleniyor. Çöpten beslenen büyükbaş hayvanların eti ve sütü olmak üzere sağlık yönünde besleyici bir değeri olmadığı gibi çöpleri beslenirken sağa sola dağıtılmasına sebebiyet veriyor. Bu da mikroorganizmaların basit bir şekilde çoğalmasını ve başka yere konakçılar vasıtası ile mikrop bulaştırmasına sebebiyet verdiğinden büyük bir zarar teşkil etmektedir. Başkanlığın kesin emridir. Bunun önüne geçebilmek için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Başkan ile görüşüldükten sonra ineğin eti büyük ihtimal fakir fukaraya dağılacaktır" dedi.
Kesilen ineği çevredeki vatandaşlar ise film izler gibi izledi.
İnek belediye ekiplerince geldiği araca bindirilerek götürülürken, yerdeki kan izlerin silinmemesi tepki çekti. Kısa süreliğine kapanan yol, kesim işlemlerinin ardından tekrar trafiğe açıldı.
(İHA)