Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ulaşım ve enerji konularında oluşturulacak ortak komisyonlarla Macaristan ile ilişkilerin geliştirileceğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile görüştü. Her iki bakan görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu, Macaristan ile ilişkilerin 2013 yılında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi düzeyine çıkarıldığını hatırlatarak, siyasi ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, karşılıklı ziyaretlerin sayısını arttıracaklarını belirterek, Mart ayında Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader’i Türkiye’de ağırlayacaklarını söyledi.
Türkiye-Macaristan arasındaki ikili ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak için çalışacaklarını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Bunun önündeki engelleri de vergi gibi, teknik dışı engelleri, ulaşım gibi kaldırılması için çalışacağız. Bu konularda ortak komisyon kurma kararı aldık. Ulaşım ve enerji konularında oluşturacağımız ortak komisyonlarla ilişkilerimizi geliştireceğiz” diye konuştu.
Szijjarto ise, Macaristan olarak ‘Doğu açılımı’ denilen yeni bir strateji izlediklerini belirterek, “Türkiye ile ilişkilerimize hem ikili, hem bölgesel hem de çok taraflı büyük önem veriyoruz” şeklinde konuştu.
Szijjarto, şunları kaydetti:
“Macaristan İstatistik Ofisi verilerine göre geçen yılın ilk on ayında ticaret hacmi yüzde 8’lik büyüme kaydetti. Macaristan’ın ihracatı yüzde 13’ten fazla büyüdü. Aynı zamanda iki ülke arasındaki ekonomi ve ticaret işbirliğinin artması için bazı kararlar aldık. Macaristan Eximbank’ı Şubat ayında İstanbul’da şube açacak. Aynı zamanda 170 milyon dolarlık kredi açtık. Eximbank yatırım fonu tesis etme kararı aldı.”
Szijjarto, Türkiye’yi enerji güvenliği açısından önemli bir ülke olarak gördüklerini aktararak, “Güney Akım’ın iptal edilmesi sonrasında projeler arayışındayız. Rusya’nın Güney Akım yoluyla iletilmesini planladığı doğalgazı Türkiye üzerinde imletmeyi planladığını düşünüyoruz. Bu anlamda biz de mümkün olduğunca kısa süre içinde müzakerelere başlamak isteriz. Türkiye, Rusya’dan doğalgaz almaya karar verdiğinde hemen müzakerelere başlayıp, bir kısmını Orta Avrupa’ya nasıl iletebiliriz görüşmelere başlamak isteriz. Alternatiflerden bir tanesi Türkiye üzerinden Yunanistan, Makedonya ve Sırbistan’dan geçerek Macaristan’a iletilmesi” ifadelerini kullandı.
Bakan Szijjarto, Başbakan Davutoğlu’nun Şubat ayı sonu veya Mart ayı başında Budapeşte’yi ziyaret edeceğini de açıkladı.
(İHA)