Yunanistan’da dün gerçekleştirilen genel seçimlerde sandıkların yüzde 99’u açıldı. Sayılan oyların yüzde 36,3’ünü almayı başaran sol koalisyon partisi Syriza, 2 milletvekili daha çıkaramadığı için tek başına iktidar olamadı.
Yunanistan’da dün yapılan erken genel seçimlerin ardından sandıkların yüzde 99’u açıldı. Seçimden önce yapılan kamuoyu araştırmalarına göre seçimin galibi olması beklenen radikal sol koalisyon partisi Syriza oyların yüzde 36,3’ünü aldı. Bu sonuçlara göre meclise 149 milletvekili çıkaran Syriza, tek başına iktidar olma şansını 2 sandalye ile kaçırdı. Aleksis Tsipras’ın liderliğindeki Syriza’nın tek başına iktidar olabilmesi için 300 sandalyeli mecliste en az 151 milletvekiliyle temsil edilmesi gerekiyordu. Syriza Partisi’nin koalisyon yapacağı Yunanistan’ın son Başbakanı Antonis Samaras’ın liderliğini yaptığı Yeni Demokrasi Partisi ise yüzde 28 oy aldı.
Tsipras’ın seçimlerden galip çıkmasını sağlayan seçim vaatlerinde arasında Yunanistan’da 2010 yılından bu yana 210 milyar Euro’luk yardım karşılığında uygulanan kemer sıkma politikasının son bulacağı vaadi yer alıyor. Seçim kampanyaları sırasında seçmene seslenen Tsipras, seçimlerden galip çıkması halinde bütçe kesintilerinin kaldırılarak maaşların arttırılacağını ifade etmişti.

ALEXIS TSIPRAS KİMDİR?
1974 yılında dünyaya gelen Syriza Lideri Alexis Tsipras, bir lise öğrencisi olduğu 1990 yılında öğrenci hareketinin göze çarpan isimlerinden oldu. Tsipras, dönemin Devlet Bakanı Vasilis Kontogiannopoulos’un öğrencilerin tekrar önlük giymeleri konusunda oluşturduğu yasaya karşı ayaklanmada aktif rol oynadı. Üniversite yıllarında üniversite senatosu öğrenci temsilcisi olarak görev yapan Tsipras, 1995- 1997 yılları arasında Yunanistan Öğrenci Birliği Merkez Konseyinde seçilmiş bir temsilci olarak görev aldı.
Daha öce ateist olduğunu açıklayan Alexsis Çipras, lise yıllarında tanıştığı Peristera Baziana ile birlikte yaşıyor, evli olmayan çiftin iki çocuğu var. Ortaokuldaki lakabı Che-pras olan Tsipras çocuklarından birine Arjantinli devrimci lider Ernesto Che Guevara’ya atfen Ernesto ismini vermiştir.
(İHA)