Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Google Earth’da geliştirilen özel bir yazılım aracılığıyla İstanbul’da 2014 yılında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının verilerini tespit ederek, ‘2014 Yılı Kaza Kara Noktaları’nı ortaya çıkardı.
Haliç Köprüsü olmak üzere kazaların en çok meydana geldiği 8 kara noktası tespit edildi.
Kaza verileri tüm Avrupa ülkelerinde uygulanan kümelenme sistemi ile ortak bir veri tabanında toparlanarak kaza kara noktaları Google Earth’da geliştirilen yazılım aracılığı ile tespit edildi. Tespit edilen toplam 8 kara noktada meydana gelen kazaların sebepleri, meydana geldiği gün ve saatler dikkate alınarak “2014 Yılı Kaza Kara Noktaları” istatistiği çıkarıldı.
Belirlenen kara noktalar grafiksel dokümanlar ile dijital olarak Gayrettepe Hizmet Binası Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Toplantı Salonunda polis amiri Tülay Işık tarafından basına sunuldu. Toplantıda, belirlenen söz konusu bu noktalarla ilgili kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi ile koordinasyon kurularak, “Yüksek Kaza Riski” değişken bilgilendirme levhaları hazırlandığı belirtildi. Buna göre Haliç Köprüsü pilot uygulama kara nokta seçildi ve uyarı levhaları konulacağı belirtildi. Kara noktaları olarak tespit edilen 8 trafik noktası ise şöyle; Haliç Köprüsü, Şişli Camii civarı, Kadıköy Rıhtımı, Kadıköy Optimum önü, Büyükdere Caddesi 4 Levent, Piyalepaşa Bulvarı-Uzay oto, D-100 Kozyatağı Mevkii, İncirli Otobüs Durakları.
Toplantı salonunda projenin sunumunu yapan Tarik Denetleme Şube Müdürlüğü’nde amir olarak görev yapan Tülay Işık, “Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü olarak trafiği düzenlemek kadar olası kazaları önlemek, bununla alakalı tedbir almak asli önceliklerimizin biri. Bu amaçla biliyorsunuz normal şartlarda kara noktalarını tespit etme çalışmalarımız var. Ancak biz yaklaşık bir yıldır devam eden uluslararası platformlarda kabul görmüş kümelere sistemi üzerinden yazılım geliştirdik Google Earth programı üzerinden. Almış olduğumuz bu bilgileri biz koordinat bilgileri üzerinden sisteme, projeye aktardık. Ve ciddi anlamda bilimsel düzlemde sıfır hata verecek şekilde kara noktaları bugün İstanbul’da çıkarmış durumdayız. Toplam 8 tane kara noktamız var. Bunlar içerisinde optimum, Haliç Köprüsü üzeri, yine Kadıköy rıhtım, yine Şişli Camii civarı gibi bugün İstanbul’da 8 kara noktayı tespit etmiş durumdayız" dedi.
Kara noktalarının nasıl tespit edildiği sorusu üzerine Işık, "Kümeleme sistemiyle biz bütün koordinatları aldık. Yani kazaya müdahale eden bir trafik ekibi elindeki GPS cihazı ile Kazan’ın koordinatları girdiği anda Google Earth üzerine düşüyor. Ve her düşen kazanın koordinatları bize o noktadaki kırmızılığı biraz daha artırdı. Ve bu çalışmanın sonunda baktığımızda her kaza sonrası her kırmızı nokta kendi içerisinde kara nokta oluşturdu. Biz bu koordinatlar üzerinden Büyükşehir Belediyesi’nden yoğunluk bilgilerini aldık. Bir karayolunun belli bir kesitinde belli belli bir birim saniyede ne kadar araç geçiyor, kaza başın ne kadar araç düşüyor, bunların aritmetiğini, toplamasını yaptık. Ve ulaştığımız sonuç şu; şu saymış olduğumuz 8 tane noktada, kara noktada, ölümlü ve yaralamalı kaza sayısı zirve yapmış durumda. Biz bundan sonraki aşamada pilot uygulama olarak Haliç Köprüsü üzerinde başladık. Uyarı levhaları koyacağız" şeklinde konuştu.
(İHA)