İçişleri Bakanı Efkan Ala, iç güvenlik reform paketiyle trafik alanında bazı birimlerin sivillere devredilmesi ile 5 bin polisin daha sahada görev alacağını söyledi. Ala, bazı alanları düzenleyen birden fazla mevzuat olduğuna da dikkat çekerek, “Mevzuat mezarlığına dönmüş memleket” ifadelerini kullandı.
Bakan Efkan Ala, Sahil Güvenlik Komutanlığının evsahipliğinde gerçekleştirilen 15. Karadeniz’e Sahildar Ülkeler Sınır/Sahil Güvenlik Teşkilatları İşbirliği Forumu (BSCF) Liderler Toplantısı’na katıldı.

“5 BİN POLİS DAHA SAHADA GÖREV ALACAK”
Toplantıda gazetecilerin iç güvenlik reform paketine ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Ala, “Aslında milletimizin can ve mal güvenliğini emniyet altına alırken, aynı zamanda hak ve özgürlüklerini her türlü şiddete karış da garanti altına alan, onları rahatlıkla kullanılmasını sağlayacak olan kapsamlı bir iç güvenlik reform paketidir bu. İnsanımızın hayatını kolaylaştıran düzenlemelere, emniyetteki yapılanmaya, sahil güvenlik ve jandarma komutanlıklarımızın teşkilat yapısına, trafik hizmetlerinin bir kısmının sivil birimlere devredilmesine ve böylece 5 bin polisin daha sahada görev almasına imkan sağlayan bir reform paketidir. Daha önceki alışkanlıklarımızla değerlendirme yapmamak gerekiyor. Her attığımız adım bir öncekinden daha fazla şey kazandırıyor” dedi.

“BAŞKA DEĞİŞİKLİKLER DE YAPACAĞIZ”
Güvenlik hizmetinin vatandaşların temek hak ve özgürlüklerini kullanmasına imkan sağlayan bir kamu hizmeti olduğunu vurgulayan Ala, “Bunu gerçekleştirmek için bazı değişikler yapıyoruz daha sonra başka değişiklikler de yapacağız. Bizim gerçekten sistem olarak eş zamanlı reforma ihtiyaçlarımız var. Ak parti hükümetleri reform hükümetleridir. Çok fazla reform yapacağız ve hepsinin ana ekseni memleketimizde insanımıza daha kaliteli kamu hizmeti sunmak olacaktır” diye konuştu.

“MEMLEKET MEVZUAT MEZARLIĞINA DÖNMÜŞ”
Çeşitli mevzuatlarda değişiklikler yapıldığının ve yapılmaya devam edeceğinin altını çizen Bakan Ala, şunları söyledi:
“Bazı alanlarda mevzuat mezarlığına dönmüştür memleket. O kadar çok mevzuat var ki bir alana düzenleyen, gerçekten o alanda iş yapabilmelerini zorlaştırıyor. Bunları kolaylaştıracağız. Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde nasıl hizmet sunuluyor ise biz daha fazlasını yapmayı hedefliyoruz. Daha önce çeşitli paketler geliyordu yine gelecek bunu gibi. Hepsi vatandaşın hayatın kolaylaştıran paketler olacaktır. Hiçbiri vatandaşımızın hayatını zorlaştıracak paket olmayacaktır”
(İHA)