Savcılık, 2018 senesinde gelir ve mal varlığı vergilerinde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla Shakira'ya 5,3 milyon euro vergi kaçırdığına yönelik suçlamada bulundu. İspanya'da savcılık, "Shakira" lakaplı Kolombiyalı şarkıcı Isabel Mebarak Ripoll hakkında vergi kaçırma iddialarıyla yeni bir suçlamada bulundu. İspanya'da yaşadığı dönemle ilişkili olarak 2012-2014 yılları arasında 6 farklı suçla Maliyeden 14,5 milyon euro vergi kaçırmakla suçlanan ve Barselona İl Mahkemesinde 20 Kasım'da davası başlayacak Shakira hakkında yeni bir vergi kaçırma suçlaması başladı. 

12 DURUŞMA YAPILACAK 

Savcılık, ünlü şarkıcının 2018 yılında gelir ve mal varlığı vergilerinde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla ilgili soruşturmasını sonlandırarak, o dönemde Shakira'yı İspanya Maliyesinden 5,3 milyon euro vergi kaçırdığına yönelik bir suçlamayla karşı karşıya bıraktı. Savcılık, ikinci suçlamayla ilgili olarak Shakira'ya şu anda ikamet ettiği Miami'den video konferans yöntemiyle ifade verme imkanıda tanıdı. Öte yandan eski futbolcu Gerard Pique ile birlikte Barselona'da yaşadığı dönemle ilintili olarak 2012, 2013 ve 2014 senelerinde gelir ve mal vergilerinde usulsüzlük yaparak 14,5 milyon euro vergi kaçırmak suçlarıyla karşı karşıya kalan Shakira'nın, 8 yıl 2 aya kadar hapis ve 23,8 milyon euro para cezaları talep edilen davası 20 Kasım'da başlamasına karar verildi. Toplamda 12 duruşmanın olması ve 14 Aralık'ta sonuçlanması öngörülen davada, 200'e yakın kişinin şahit olarak yazılması dikkatlerden kaçmadı. 

DAVA YOLUNU TERCİH ETTİ 

Shakira, 183 günden fazla İspanya'da yaşadığı için bu ülke yasalarına göre vergi mükellefi oldu. 
Savcılığa göre, Shakira, İspanya'da vergi ödemekten kaçınmak için gelirlerini ve varlıklarını İspanyol Vergi Dairesinden gizleyerek, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Malta, Panama ve Lüksemburg merkezli bir şirket ağına aktardığı iddia ediliyor. Şarkıcı avukatı aracılığıyla yürütülen ön görüşmelerde Maliye ile anlaşmayı kabul etmeyip, suçlamaları reddederek, dava yolunu tercih ettiğini bildirdi.