Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kredi kartlarında havayolu, seyahat ve konaklama ile ilgili yurt dışı harcamalarda getirilen taksitlendirme yasağına ilişkin önemli bir karar aldı. 31 Temmuz tarihinde yürürlüğe giren yasağın ardından KKTC'ye yönelik seyahat harcamalarında taksitlendirmeye devam edileceği duyuruldu. 

BDDK tarafından yapılan açıklamada, "Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26'ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksitlendirme yapılmamasına dair 31.07.2023 tarihli ve 10631 sayılı Kurul Kararı'nın, 31.07.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ilişkin harcamalarda uygulanmamasına ve söz konusu harcamalarda taksitlendirme sürelerinin 3 ay olarak uygulanmaya devam edilmesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi. 

Geçtiğimiz Temmuz ayında alınan kararla birlikte, kredi kartlarıyla havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama harcamalarında taksitlendirme uygulaması yasaklanmıştı. Ancak KKTC'ye seyahatlerde bu yasağın geçerli olmayacağı ve 3 taksit imkanının devam edeceği belirtildi.