KKTC’nin Girne şehrinin 4,5 mil kuzeyinde, motor arızası nedeniyle sürüklenmeye başlayan ve içerisinde hamile kadın ve çocukların da bulunduğu 300 kaçak göçmeni taşıyan Tanzanya bayraklı gemiye, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından müdahale edildi.
Edinilen bilgiye göre, Girne’nin 4,5 mil kuzeyinde biri hamile 40 kadın, 35’i çocuk olmak üzere toplam 300’e yakın göçmenin içinde bulunduğu, Tanzanya bayraklı 50 metre boyundaki ’Haj Zaher’ adlı ticari gemi, makine arızası yaptıktan sonra kötü hava şartlarından dolayı sürüklenmeye başladı. Olayla ilgili ihbar alan KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerine bilgi vererek yardım talebinde bulundu.
Alınan yardım talebinin ardından, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı’nın Mersin’de konuşlu bulunan 1 arama kurtarma gemisi ile 1 ani müdahale botu olay yerine sevk edildi. Aynı zamanda KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından da Girne ve Gazimagusa’dan görevlendirilen 3 Sahil Güvenlik botu olay yerine yönlendirildi. Geminin bulunduğu yere ulaşan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, sürüklenen ’Haj Zaher’ isimli ticari geminin demir atmasını sağlayarak, kayalıklara çarpmadan durdurdu ve olası bir faciayı önledi.
Hava şartlarının kötü olması nedeniyle, çoğunluğu Suriyeli olduğu öğrenilen göçmenlerin tahliyesinin denizde yapılması tehlikeli olduğundan, Sahil Güvenlik Arama Kurtarma gemisi ’TCSG Umut’ personelinden 5’i, mültecilerin bulunduğu ’Haj Zaher’ gemisine çıktı. Makine arızası giderilemeyen gemi daha sonra TCSG Umut adı Sahil Güvenlik gemisi tarafından Girne Limanı’na çekildi. Göçmenler burada gemiden tahliye edilerek sağlık kontrolü için Girne’deki bir spor salonuna götürüldü.
(İHA)