Nevşin Mengü'nün Osmanlı rahatsızlığı

21 Nisan 2016 Perşembe 19:20
Bu haber 12380 kez okundu

MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "Osmanlı hanedanı maaşa bağlansın" çıkışı, Nevşin Mengü'yü rahatsız etti. Facebook Twitter Linkedin Google Gönder

Nevşin Mengü'nün Osmanlı rahatsızlığı
MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından hazırlanan ve MHP'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu yasa teklifiyle Osmanlı hanedanından hayatta olan 77 kişiye maaş bağlanması istendi.
"GELSİNLER TAHTA KURULSUNLAR OLDU OLACAK"
Bu durum, CNN Türk spikeri Nevşin Mengü'nün tepkisini çekti.
Mengü, Twitter'da "Restorasyon! olmuşken tam olsun, gelsinler tahta kurulsunlar oldu olacak" ifadelerini kullandı.
MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve Mustafa Kalaycı tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa teklifinde, Osmanlı Hanedanı mensuplarının uzun süre vatanlarına bağlı ve asaletlerine yakışır şekilde yaşadıkları ancak bazılarının geçim sıkıntısı çektiği, hatta kıt kanaat geçindikleri vurgulandı.
YAKLAŞIK 10 KİŞİ
Teklif sahiplerinden Mustafa Kalaycı, “Teklife sadece iktidar değil muhalefetten de destek gelir diye bekliyoruz. Bunlar bizim için ecdat yadigârı. Yaklaşık 10 kişinin geçim sıkıntısı çektiği belirtiliyor. Türkiye bu kadar Suriyeliye bakıyor. Ecdat yadigârlarına da bakabilir diye düşünüyoruz. Teklifin Meclis’ten geçeceğini umuyoruz” dedi.
25 ŞEHZADE HAYATTA
Osmanlı Hanedanı mensuplarından halen 77 kişinin hayatta olduğu biliniyor. 25 şehzade, 16 sultan, 23 sultanzade ve 13 de hanım sultan olmak üzere 77 kişi; Türkiye, Mısır, Ürdün, Lübnan, Suriye, ABD, İngiltere, Fransa, İsveç ve İspanya gibi dünyanın farklı ülkelerinde yaşamlarını sürdürüyor.
Osmanlı Hanedanı’nın en yaşlı ve en kıdemli erkek üyesi olarak hanedan reisi unvanını taşıyan Şehzade Osman Bayezid Osmanoğlu, ABD New York’ta yaşıyor. 1924 doğumlu Osmanoğlu, sürgünde doğan ilk hanedan çocuğu.
Babası Şehzade İbrahim Tevfik Efendi 1931’de Fransa’da sürgünde öldükten sonra annesi Hatice Sadiye ile birlikte ABD’ye taşınan Osmanoğlu, ABD Silahlı Kuvvetleri’nde subay olarak görev yaptı. New York’ta çalıştığı kütüphaneden emekli olan şehzade, 23 Eylül 2009’da Ertuğrul Osman Efendi’nin ölümünden sonra hanedan reisi unvanını aldı.

Yeniakit.com.tr

Yorum Gönder

@name x