Zeytin ağaçlarının çiçek açma döneminde yağan yağmurlar zeytin rekoltesini düşürürken, 10-15 lira arasında değişen zeytin yağı fiyatları 15-20 lira aralığına yükseldi.
Yağan yağmurlardan dolayı bu yıl yağlık zeytin az denecek kadar az seviyede. Bu da önümüzdeki günlerde zeytin yağı fiyatlarının artacağı anlamına geliyor. Yağlık zeytindeki ürün kaybından dolayı zeytin yağı fabrikaları sıkacak zeytin bulamıyor. Geçen yıl sezonu 10 liradan kapatan yağ fiyatları bu yıl 12 liradan açıldı. Yağ fiyatlarının önümüzdeki günlerde 15-20 lira bandına çıkması bekleniyor.
Bursa’nın Mudanya ilçesinde faaliyet gösteren Biziz Gıda Zeytin Sıkma Fabrikası Genel Müdürü Bünyamin Selçuk, “Nisan ayında yağan yağmurlardan dolayı zeytin ağaçları çiçeklerini döktü. Bu yıl yağlık zeytin bulmakta zorluk çekiyoruz. Bu yıl yağlık zeytinde geçen yıla nazaran yüzde 70 düşüş var, bu da fiyatların artmasına sebebiyet verdi. Geçen yıl zeytin yağı fiyatlarını 10 liradan kapatmıştık. Bu yıl mahsul azlığından dolayı sezonu 12 liradan açtık. Bu da perakende alımlarda 3-4 lira gibi artışa sebep olacak" dedi.
Zeytinin bu yıl az olmasından dolayı yağlık zeytinlerde fiyatların arttığını anlatan Selçuk, "Biz, yağlık zeytini 1 lira 70 kuruşa alıyoruz. Ortalama 4-5 kilo zeytinden 1 kilo yağ çıkıyor. Geçen yıl günlük 100 ton yağ sıkıyorduk. Bu yıl rakam 50 tona düştü. Bir litre zeytinyağının maliyet fiyatı 12-14 lira. Perakende satış fiyatı da 15-20 lira aralığında olacak” diye konuştu.
(İHA)