Ünlü şair ve fikir adamı Yahya Kemal Beyatlı, ölümünün 130’uncu yılında düzenlenen panelle Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde anıldı.
Küçükçekmece Belediyesi ve Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı iş birliği ile Yahya Kemal’in 130’uncu doğum gününde Cennet Kültür ve Sanat Merkezinde Panel düzenlendi. Yahya Kemal’i anmak için düzenlenen panele, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Güllüçayır, Küçükmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan ve vatandaşlar katıldı. Ahmet Nuri Yardım’ın yönettiği “Doğumunun 130’uncu yılında Yahya Kemal Beyatlı” isimli panele Prof. Dr. Abdullah Uçman, Prof. Dr. Yakup Çelik ve Yard. Doç. Dr. Bahtiyar Aslan konuşmacı olarak katıldı. Panelde söz alan Prof. Dr. Yakup Çelik, Yahya Kemal Beyatlı için, “Neyi ne için yaptığının bilincinde olan Paris’ten başlayarak düşüncelerini idealleştirme doğrultusunda geliştiren bir sanatkardır” dedi.
Yahya Kemal’in tarihi Türklerin yerleşik hayata geçtiği dönem olarak gördüğü 1071 yılından itibaren, Türklerde Vatan olgusu oluşmaya başladığı andan itibaren ele aldığını söyleyen Çelik, “Öncellikle tarihte Türklüğü arar bu doğrultuda bir tarih düşüncesi geliştirir. Bu bakımdan Türk Edebiyatı’nın da tarihin duygu ve heyecan yoğunluğu olarak şiire taşındığı çok güzel eserler verir. Tarih Misafirleri Kitabı’nda Yahya Kemal’in yazıları bir araya getirilmiş. Bu kitabında tarihimizin 1071’den Milli Mücadele Dönemi’ne kadar geçen olaylarına tarih bilgisi ışığında yeniden değerlendirmiştir” ifadelerini kullandı.
Panel boyunca söz alan konuşmacılar Yahya Kemal Beyatlı’nın şiirlerini, güftelerini okuyup, şiirleri, hayatı, Şairin Türk Edebiyatındaki yeri ve düşünceleri hakkında bilgiler verdiler. Panel sonunda konuşmacılara Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Güllüçayır ve Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan tarafından çiçek takdim edildi. Katılımcılara panel çıkışında Nihad Sami Banarlı’nın Bir Dağdan Bir Dağa isimli kitabı hediye edildi. Düzenlenen panelin ardından Yahya Kemal’in 130. doğum yılı kutlamaları kapsamında Elif Ömür Uyar yönetimindeki Kubbealtı Musiki topluluğu konser verdi. Konser Münir Nurettin Selçuk bestesi ile başladı.
(İHA)